Řecká finanční krize se zdramatizovala poté, co eurozóna o víkendu rozhodla neprodloužit záchranný program pro Řecko po 30. červnu a řecký premiér Alexis Tsipras oznámil na 5. července referendum o záchranném programu. Řecká vláda rozhodla, že ode dneška budou v zemi zavřeny banky a akciová burza, což bude trvat pravděpodobně celý týden.
Kurz eura se vůči dolaru propadl až pod hranici 1,10 USD na 1,0955 USD. Později společná evropská měna mírně oživila a pohybovala se kolem 1,1010 USD se ztrátou asi 1,4 procenta na páteční závěr. Vůči jenu euro oslabuje o více než dvě procenta. Vedle švýcarské a japonské měny sílí v menší míře také americký dolar, jehož index vůči koši hlavních měn vystoupil na třítýdenní maximum.
Index tokijské burzy Nikkei 225 před koncem obchodování oslaboval o 2,5 procenta. Akcie v Jižní Koreji klesají o zhruba 1,5 procenta a podobné ztráty zaznamenávají burzy v Sydney, na Tchaj-wanu nebo v Singapuru.
Index čínských akcií v Šanghaji i přes překvapivé víkendové snížení úrokových sazeb v zemi ztrácel přes tři procenta. Podle analytiků ale čínský trh nereaguje na Řecko, nýbrž pokračuje třetí týden v prudké korekci předešlého osmiměsíčního strmého vzestupu. Hongkongský index Hang Seng ztrácel zčásti kvůli Číně a zčásti kvůli Řecku 2,8 procenta.
Někteří asijští analytici se obávají, že bankrot Řecka a možnost odchodu země z eurozóny by mohla narušit globální obchod a finanční trhy a oslabit ekonomický růst v Asii. Jiní ale významnější dopady řecké situace na globální trhy nepředpokládají.
\"Řecký bankrot a odchod z eura bude ničivý pro Řecko, ale už ne pro nikoho jiného,\" řekl agentuře AP hlavní ekonom firmy Moody\'s Analytics Mark Zandi. \"Situace kolem Řecka bude finanční trhy vychylovat z rovnováhy, bude to ale jen dočasné,\" dodal.
O více než jedno procento dnes klesaly světové ceny ropy. Zlato naopak díky svému statutu bezpečné investice posílilo o zhruba půl procenta.