Tsipras nadále vyzývá k odmítnutí podmínek věřitelů

01.07.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Atény/Brusel 1. července (ČTK) - Řecký premiér Alexis Tsipras dnes vyzval spoluobčany k odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů pro uvolnění další finanční pomoci. Před odpoledním Tsiprasovým projevem se přitom objevily zprávy, že premiér je ochoten na většinu podmínek přistoupit. O Řecku by nyní měli jednat ministři financí zemí používajících euro. Podle české vlády by případné vystoupení Řecka z eurozóny mělo na tuzemskou ekonomiku pouze malý přímý dopad.

Většina Řeků by v nedělním referendu o přijetí návrhu věřitelů podle průzkumu z posledních dnů hlasovala záporně. Odmítnutí podmínek v referendu podle Tsiprase neznamená ani roztržku s Evropskou unií, ani nenastoluje otázku setrvání Řecka v eurozóně, ale naopak představuje rozhodný krok k vyjednání lepších podmínek.

\"Trvalým záměrem vlády je dohoda s partnery,\" prohlásil Tsipras v odpoledním projevu. \"Řecká vláda zůstává u vyjednávacího stolu a bude tam i v pondělí po referendu,\" dodal.

List Financial Times dnes dopoledne informoval o dopisu, ve kterém řecký premiér slibuje přijetí téměř všech podmínek věřitelů. Dopis je prý rozvinutím nečekané úterní žádosti řecké vlády o třetí záchranný balík v rozsahu 29,1 miliardy eur (téměř 800 miliard Kč). Německo však dalo najevo, že hodlá s dalším postupem počkat na výsledek nedělního referenda. Evropské akcie nicméně díky nadějím na dohodu výrazně posílily.

Tsipras ohlásil rozhodnutí uskutečnit referendum minulý týden. Eurozóna poté zamítla další prodloužení záchranného programu pro Řecko, který tak v úterý vypršel. Evropská centrální banka (ECB) navíc přestala zvyšovat nouzové financování (ELA) pro řecké banky, což Atény přinutilo finanční ústavy od pondělí zavřít. Dnes byla část poboček otevřena pro důchodce, kteří nepoužívají platební karty umožňující výběr peněz z bankomatů.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír dnes varoval, že pokud Řekové v nedělním referendu odmítnou reformy požadované věřiteli, může se stát, že při znovuotevření řeckých bank již nebude řeckou měnou euro.

Řecko se navíc v noci na dnešek stalo první vyspělou zemí, která nesplatila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) včas dlužnou splátku. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis se dnes postavil proti možnosti využít neuhrazenou řeckou splátku MMF k požadavkům na okamžité splacení řeckých dluhů. Vyzval členské země Evropské unie, aby ohledně řeckých dluhů nepodnikaly žádné bezprostřední kroky a počkaly na výsledek jednání o nové pomoci pro Řecko.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes uvedla, že dveře k rozhovorům s Řeckem zůstávají stále otevřené. Upozornila však, že nelze hledat kompromis za každou cenu.

Podle materiálu, který dnes v souvislosti s řeckou ekonomickou krizí projednala česká vláda, by se ani nejhorší možný scénář makroekonomického vývoje v případě odchodu Řecka z eurozóny neměl zásadně projevit na hospodaření českých investorů a vývozců, protože již dříve své podnikání přizpůsobili tamním rizikům.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dnes novinářům řekl, že eurozóna není schopna řešit krizi v Řecku. Je prý rád, že Česká republika není jejím členem. Odmítl nicméně názor, který nedávno zopakovala kancléřka Merkelová, že krach eura povede k rozpadu Evropské unie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK