Podle ekonoma Manolise Galenianose z Londýnské univerzity existuje tolik omezení pro platbu kreditními kartami, převody peněz do zahraničí či jiné platby, že eura uložená v bankách mohou být časem doslova méněcenná než hotovost.
\"Pro obchody, které přijímají jenom hotovost, což je v Řecku běžné, nebo pro zahraniční transakce z Řecka jsou bankovní vklady nepoužitelné,\" uvedl podle Bloomberg. \"Hodnota eura v bankách je ostře pod hodnotou eura v peněžence. Pokud budou bankovní prázdniny pokračovat, mohli bychom tu mít situaci, ve které se budou bankovní vklady směňovat za hotové peníze se slevou,\" uvedl také.
Řecká vláda v pondělí nařídila zavřít banky, omezit výběry z bankomatů na 60 eur denně a zakázala platby a převody peněz do zahraničí. Stalo se tak poté, co zkrachovala jednání s mezinárodními věřiteli o podmínkách, za kterých by Atény mohly dostat zbylé peníze z dohodnutého záchranného programu, a Evropská centrální banka nerozšířila program nouzové pomoci pro řecké banky.
V praxi se však limit pro výběr peněz snížil na 50 eur denně. V bankomatech totiž začaly docházet dvacetieurové bankovky, napsala agentura AP.
Vynucené bankovní prázdniny by podle vládního výnosu měly platit do pondělí. Podle analytika Michaela Michaelidese ze společnosti Royal Bank of Scotland se řecké banky neotevřou, dokud nevznikne dohoda s věřiteli. Hrozí přitom, že ještě předtím se řecké banky stanou nesolventní. V takovém případě by prý mohly být znovu otevřeny pouze tehdy, pokud by měly k dispozici alternativní měnu, napsal Bloomberg.
Prezident Svazu řeckých obchodních a průmyslových komor Konstantinos Michalos uvedl, že hotovostní rezervy bank klesly podle jeho informací na 500 milionů eur. \"Každý, kdo si myslí, že banky v úterý znovu otevřou, je mimo,\" citoval jej na internetu list The Independent. Takové množství hotovosti by prý v bankách nevydrželo ani hodinu.