Ministerstvo prý například při derivátových operacích nechávalo banky vybrat, zda úroky od něj mají být fixní nebo pohyblivé. Jedna z operací skončila v roce 2014, závazky z ní ale pro stát platí ještě dalších deset let, což představuje ztrátu přes 1,5 miliardy Kč. Při další operaci se podle serveru ministerstvo zase ocitlo v rozporu se zákonem v pozici spekulanta, přičemž v celkovém objemu může změna kurzu koruny o deset procent v tomto případě znamenat ztrátu až 16 miliard korun.
Audit podle Neovlivní.cz vypracoval odbor interního auditu, který si k tomu přizval soudního znalce z oboru ekonomiky a uznávanou kapacitu Jaroslava Bradu. \"Na auditu jsem se podílel, ale to je tak všechno, co vám k tomu mohu říci. Jsem vázaný mlčenlivostí,\" sdělil serveru Brada. MF audit nijak nekomentovalo. Nereagoval ani ministr financí Andrej Babiš.
Zjištěná pochybení spadají podle serveru většinou do éry, kdy ministerstvo financí ovládala dnešní pravicová opozice. Konkrétní odpovědnost pak nesou ministerští úředníci, u nichž audit konstatoval obří kumulaci funkcí. Jeden zaměstnanec současně řídí operace, uzavírá smlouvy a zároveň má na starost kontrolu a vypořádání obchodů. To podle auditorů vede ke konfliktu zájmů a vysoké míře rizika selhání.