Hainan na linku nasadí Boeing 767 s kapacitou 223 míst, z toho 31 v třídě business a 192 v ekonomické třídě. Z Prahy bude odlétat vždy v pondělí, středu a pátek ve 13:30. V Pekingu letadlo přistane po desetihodinovém letu kvůli časovému posunu druhý den v 05:30 místního času. V opačném směru bude odlétat ve 02:30 místního času a do Prahy přiletí v 07:30 ráno.
\"Celkový ekonomický přínos nové linky pro cestovní ruch České republiky lze odhadnout až na 350 milionů korun ročně,\" sdělila generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková. Česko v současnosti čínské turisty láká kvůli romantické atmosféře a pro mladé lidi představuje především svatební destinaci. Podle ředitelky informační služby Prague City Tourism Nory Dolanské ale má hlavní město potenciál i pro kongresovou turistiku a cesty čínských byznysmanů.
Počet čínských turistů v Česku rostl i v předchozích letech. Za uplynulých pět let se počet Číňanů směřujících do České republiky ztrojnásobil. V minulém roce jich naši zemi navštívilo 212 tisíc, což je o 22 procent více než předcházející rok. Trend pokračoval i v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy byl zaznamenán meziroční nárůst o 27, vyplývá ze statistik Českého statistického úřadu.
O plánech na zahájení přímé linky mezi Čínou a Českem se hovoří od poloviny loňského roku, oficiálně dohodu o zavedení spojení podepsaly Hainan Airlines a Český Aeroholding v polovině minulého měsíce. Z Prahy bude podle letiště představovat v letošním letovém řádu sedmou dálkovou linku. Kromě ní do oblasti jihovýchodní Asie směřuje linka do korejského Soulu provozovaná společně Českými aeroliniemi a Korean Air.
cfr mal