\"Čím více budou mezi světovými vývozci zastoupeny stabilní demokracie, tím vyšší bude energetická bezpečnost České republiky a Evropské unie,\" řekl Gandalovič podle agentury Reuters.
Výbor sněmovny jedná o návrhu zákona, který předložil republikán Joe Barton a který by zrušil zákaz, zavedený Kongresem v roce 1975 pod vlivem arabského ropného embarga. Mnozí zákonodárci ale s podporou zákona váhají v obavách, že zvýšený vývoz americké ropy by mohl vést k růstu domácích cen benzinu. V Senátu podobný návrh zákona předložila republikánka Lisa Murkowská.
Mezitím studie řady výzkumných týmů, včetně badatelů Columbijské univerzity, Brookings Institution a federálních agentur zjistily, že zrušení zákazu exportu by ceny benzinu v USA nezvýšilo, ale pravděpodobně naopak snížilo. Byl by to totiž impulz pro zvýšení investic do průzkumu a těžby, které by vedly k dalšímu nárůstu domácí produkce suroviny.
Těžba ropy v USA v posledních letech prudce rostla díky boomu využívání břidlicových hornin a studie poukazují na to, že tamní rafinerie zaplavují dodávky velmi lehké ropy, na kterou řada amerických zpracovatelů není nastavena. Pokud američtí těžaři neuvidí po ropě novou poptávku, tempo jejich investic klesne a růst těžby se v budoucnu zastaví, argumentují autoři.
Spojené státy nyní povolují jen zvlášť schválený vývoz do Kanady a reexport. Podle studií už původní důvody zákazu exportu neplatí, protože situace na trhu se díky \"břidlicové revoluci\" dramaticky změnila.