Téma týdne: Co by měli všichni studenti vědět...
Studentský život není pouze učení, biflování se skript nazpaměť a zpracovávání seminárních studií, ale někdy „zůstane“ čas i na večerní povyražení. Nejeden student tak musí obětovat svůj volný čas a snaží si přivydělat nějakou tu korunu, aby si přilepšila obohatil svůj měsíční rozpočet. A proto některým nezbude nic jiného, než buď vstoupit do pracovněprávního vztahu resp. zaměstnaneckého poměru anebo se vydat vlastní cestou a vrhnout se na podnikání. Řadu z nich však čeká nemilé překvapení v podobě novinek týkajících se odvodu daní a sociálního a zdravotního pojištění. Pro letošní rok je totiž v platnosti novela zákona, který upravuje právě tuto problematiku. Kolik tedy pracující student zaplatí?
STUDENT - ZAMĚSTNANEC
V případě pracovního poměru studenta podle zákona o daních z příjmů má zaměstnavatel povinnost odvádět z těchto příjmů sociální a zdravotní pojištění a zálohu na daň ze závislé činnosti.
Daně
V případě, že student má jediný pracovní poměr, pak podepisuje tzv. Prohlášení k dani, na jehož základě mu bude zaměstnavatel odečítat nezdanitelné části základu daně.
Základní nezdanitelná částka (pro zdaňovací období roku 2005 pro zaměstnance) činí 38 040 Kč ročně, což je 3170 Kč měsíčně. Zvláštní nezdanitelná částka určená pro žáky a studenty soustavně se připravující na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem potom pro zdaňovací období roku 2005 dosahuje 11 400 Kč ročně, tj. 950 Kč měsíčně.
Zdravotní a sociální pojištění
Zatímco ještě za měsíc červenec loňského roku mohli pracující studenti čerpat úlevu na zdravotním pojištění a snížit si svůj vyměřovací základ o 3520 Kč, od srpna již tak činit nemohou a jsou povinni hradit pojistné ve stejném režimu jako všichni ekonomicky aktivní pojištěnci tj. 8 % na sociální a 4,5 % na zdravotní pojištění.
STUDENT - ŽIVNOSTNÍK
Daně
Novinkou v zákoně o daních příjmů je pro podání přiznání v tomto roce „minimální základ daně“. Ovšem studentů do 26 let (rozhodující je věk na začátku zdaňovacího období) se toto minimum netýká.
Zdravotní a sociální pojištění
Zatímco povinnost odvádět zálohu má každý živnostník bez ohledu na zisk či ztrátu (1143 Kč za zdravotní a 1192 Kč za sociální pojištění podle nově stanoveného minimálního vyměřovacího základu), studentů se tato povinnost netýká. To však pracující studenty zcela nezbavuje povinnosti platit pojištění.
V jakých případech a kolik tedy zaplatí? Rozhodne-li se student podnikat na základě živnostenského oprávnění, a doloží-li doklad o řádném studiu, je na něj pohlíženo stejně jako na osobu vykonávající vedlejší činnost.
Podniká-li student prvním rokem, povinnost odvádět zálohy na pojištění se na něj nevztahuje. V budoucnu však může tato povinnost vzniknout. V dalším roce podnikání student podá daňové přiznání a přehled o příjmech a výdajích, které rozhodnou, zda bude od záloh na zdravotní a sociální „osvobozen“ či nikoliv.
-
Sociální pojištění
Výše pojistného se odvíjí od skutečně dosažených příjmů. Vydělají-li studenti málo, nic odvádět nemusí. Bude-li rozdíl mezi příjmy a výdaji za rok 2004 vyšší než 40 410 Kč, pak vzniká povinnost odvádět minimální zálohy na sociálním pojištění ve výši 530 Kč na důchodové pojištění. V případě, že se student rozhodne i pro nemocenské pojištění (které je dobrovolné), zaplatí dalších 79 Kč. -
Zdravotní pojištění
Přesáhl-li rozdíl mezi příjmy a výdaji po podání přehledu 45 % celkových příjmů, je podnikající student povinen odvádět minimální zálohu zdravotní pojišťovně, která činí 13,5 % z tohoto rozdílu.
Další finanční tipy a triky naleznete na www.finance.cz/aktuality.