ECB na začátku tohoto roku oznámila, že se rozhodla zahájit takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tištění nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. Uvedla tehdy, že do ekonomiky eurozóny bude od března pumpovat asi 60 miliard eur měsíčně. Program by měl trvat minimálně do září příštího roku, takže celkem by měla banka ekonomice dodat asi 1,1 bilionu eur (téměř 30 bilionů Kč).
Sondáže se zúčastnilo 142 největších bank v měnové unii. Výsledky ukazují, že extrémně uvolněná měnová politika začíná podporovat zájem o firemní půjčky. Největší vliv uvolněné měnové politiky je ale možné pozorovat u půjček na bydlení a u spotřebitelských úvěrů.
Vyšší poptávku po firemních půjčkách zaznamenalo 13 procent oslovených bank. V předešlém čtvrtletí to bylo jedno procento. Růst poptávky po hypotékách zaznamenalo 49 procento bankovních domů, zatímco v předešlých třech měsících to bylo 30 procent.
\"Vyhlídky na trhu s bydlením a nízké úrokové sazby jsou hlavními faktory, které přispěly ke zvýšené poptávce po úvěrech na bydlení v eurozóně,\" stojí ve zprávě ECB, podle níž byla dalším důležitým faktorem i důvěra spotřebitelů.
Bankovní domy naopak ve druhém kvartálu zmírnily požadavky pro poskytování hypoték, zatímco v předešlém čtvrtletí je poněkud zpřísnily. Opět zmírnily i podmínky pro spotřebitelské a firemní úvěry. V případě půjček pro firmy ale požadavky zmírňovaly o něco pomaleji než v předešlém kvartálu.