Na tři desítky lidí se sešly před Dienstlovým domem krátce před osmou hodinou. V pozadí s několika transparenty a maketou kola rypadla pouštěli organizátoři opakovaně záznam hluku velkorypadla. \"Je zapotřebí konfrontovat majitele a prostřednictvím akce i vládu, co by prolomení limitů znamenalo,\" řekl Josef Patočka, mluvčí iniciativy Limity jsme my, která akci pořádala.
Před bývalým mlýnem, ve kterém Dienstl osobně nebyl, protestoval i Jan Rovenský z hnutí Greenpeace. \"Kdyby mu šlo o věc, může zavolat a rád ho vyslechnu. On ale raději počká, až odjedu do zahraničí, aby se se mnou nemusel setkat,\" uvedl Dienstl ve stanovisku zaslaném ČTK. \"Projíždí benzin, obtěžuje slušné lidi a za peníze určené na ochranu životního prostředí pořádá mediální divadlo pro svoje osobní zviditelnění,\" prohlásil Dienstl. Protestní akce budou podle Patočky pokračovat, dokud vláda o limitech nerozhodne. Poslední zmiňovaný termín je zatím srpen.
Organizátoři předvedli scénku, co by následovalo, pokud by nemovitost Dienstla musela být vyvlastněna. \"Všichni vědí, že už jsem několikrát veřejně prohlásil, že pokud by se můj dům měl bourat ve veřejném zájmu na základě rozhodnutí vlády, tak to přijmu,\" uvedl Dienstl. Severní energetická už poslala obyvatelům Horního Jiřetína, který by v případě úplného prolomení limitů na ČSA zanikl, nabídku na odkup nemovitostí.
Životnost lomu ČSA je omezena usnesením vlády o těžebních limitech z roku 1991. Povrchová těžba by měla skončit v roce 2022. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) naposledy navrhl, aby se prolomily limity pouze na dole Bílina a o další těžbě na dole ČSA se rozhodovalo až za pět let.