Hlavním důvodem růstu byl zvýšený počet požadavků na přepravu ropy ze strany České rafinérské. \"Zejména díky výraznému celosvětovému poklesu cen ropy v průběhu roku 2014 navýšil náš hlavní zákazník (Česká rafinérská) požadavky na přepravu ropy,\" uvádí společnost v materiálu.
Česká rafinérská, která zpracovává ropu v rafinériích v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, zůstala podle Mera jediným pravidelným odběratelem ropy po roce 2012, kdy bylo ukončeno zpracování ropy v pardubické společnosti Paramo. Jediným vlastníkem České rafinérské se na konci letošního dubna stal petrochemický holding Unipetrol, který dokončil koupi zbylého podílu v rafinérii od italské společnosti Eni.
Světové ceny ropy klesly v druhé polovině loňského roku až k hranici 50 dolarů za barel. Meziroční propad byl více než padesátiprocentní.
Mero vlastní a spravuje ropovody Družba a IKL a jeho jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí (MF) český stát. Právě MF letos v lednu téměř kompletně vyměnilo vedení společnosti. Odvolalo z představenstva firmy dlouholetého generálního ředitele Jaroslava Pantůčka, dále Libora Lukáška a Vlastimila Bouru. Do představenstva byli zvoleni dosavadní členové dozorčí rady Otakar Krejsa a Stanislav Bruna. Bruna se následně stal novým šéfem společnosti. Z původního představenstva zůstal ve vedení firmy pouze provozně-technický ředitel Vít Tůma. Podle MF je hlavním úkolem nových členů představenstva zefektivnění hospodaření a příprava nové strategie společnosti.
Akciová společnost Mero ČR vznikla k 1. lednu 1994 sloučením společností Petrotrans a Mero IKL. Kromě správy obou ropovodů Mero ropu skladuje a provozuje centrální tankoviště ropy poblíž Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou.
Vývoj objemu přepravy ropy v ČR v posledních letech (v mil. tun) 2010 7,88 2011 7,06 2012 7,17 2013 6,65 2014 7,48
Zdroj: Mero.