Zájem na vzniku fondu má například Český Aeroholding provozující pražské Letiště Václava Havla. \"Propagace Prahy jako lákavé turistické destinace tvoří paradoxně větší část práce managementu pražského letiště, když jednají s aerolinkami o otevření nového spojení,\" řekl ČTK předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. To se ukázalo například při nynějším vyjednávání o otevření přímého leteckého spojení do Chicaga. \"Letecké společnosti pochopitelně zajímá, zda existuje dostatečný počet lidí, kteří budou chtít nové spojení využít a v tom je propagace českých turistických zajímavostí v zahraničí klíčová,\" doplnil Řehoř.
\"Cestovní ruch je bezpochyby významným odvětvím národní ekonomiky, které v České republice zaměstnává čtvrt milionu lidí a podílí se třemi procenty na HDP. Založení fondu by bylo jasným signálem podpory tohoto odvětví a přineslo by celou řadu pozitiv jak pro domácí, tak pro příjezdový cestovní ruch,\" uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj.
Jednání o vzniku fondu jsou ale zatím na začátku. Není proto zatím známé, s jak vysokou částkou by měl hospodařit a kdo všechno by měl do jeho rozpočtu přispívat.
Podle Řehoře byl částečnou inspirací pro vznik fondu turistiky Státní fond kinematografie. Ten existuje od roku 2013 a mezi jeho hlavní úkoly patří rozdělování peněz na podporu vzniku českých filmů. Podporuje ale prostřednictvím pobídek i zahraniční filmaře, kteří natáčejí v Česku. Peníze do fondu plynou z prodeje vstupenek do kina, spravováním autorských práv ke starším českým filmům a rovněž do něj posílají televize poplatky z vysílání reklamy. Loni jeho rozpočet počítal s rozdělením 180 milionů korun na podporu tuzemské kinematografie a další půlmiliardou pro pobídky zahraničním filmařům.