Téma týdne: Co studenti potřebují vědět....
Znalost cizího jazyka je základem pro budoucí úspěšnou kariéru každého z nás. Vstup do Evropské unie nám umožnil pracovat v různých částech starého kontinentu. Bez dostatečné znalosti cizí řeči nám dveře do perspektivních zaměstnání zůstanou zavřené. Jaké jsou nejvyužívanější a nejefektivnější způsoby přípravy na komunikaci na mezinárodní úrovni?
Určitě se shodneme na tom, že se s výukou vyplatí začít už v útlém věku. Děti se cizí jazyky učí obdivuhodně rychle, na druhou stranu je problém v tom, že je při delším nepoužívání rychle zapomínají. Naštěstí je v dnešní době spousta škol, které se věnují výuce všech věkových kategorií.
Kromě pravidelných kurzů se spousta mladých lidí rozhoduje pro jednoroční pomaturitní studium. Pro jednu skupinu studentů se jedná o přípravu na přijímací řízení na vysokou školu, pro jiné je to zdokonalení před nástupem do práce.
V současné době jsou populární cesty do zahraničí za stejným účelem. Velice oblíbené jsou pobyty Au-pair, kterých využívá spousta dívek, ale i chlapců. Za pozitivum lze považovat relativně jednoduché vyřízení potřebních formalit (rodina, vízum,...). Základní nevýhodou těchto pobytů je to, že většinu času trávíme s dětmi a dostaneme se zřídka k příležitosti lépe rozvíjet danou řeč. Dalším problémem může být soužití v rodině, která pochází z jiného prostředí a má jiné zvyklosti než vy.
Kompromisem mezi těmito způsoby učení jsou prázdninové pobyty v zahraničí. Za výhodu lze považovat nezameškání výuky ve škole. Dalším jednoznačným kladem je multinacionální prostředí. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak se seznámit s jinými kulturami. Negativem jsou vysoké ceny.
Sehnat prázdninový jazykový pobyt není v dnešní době žádný problém. Existují agentury, které se přímo specializuji na tuto oblast. Mezi nabídkou anglický mluvících zemí figuruji především: Anglie, Irsko, Austrálie, USA a Kanada. V případě ostatních jazyků si vystačíme s evropskými státy. Kromě oblíbené němčiny, si můžeme vybrat také španělštinu, francouzštinu nebo italštinu.
Dříve než se rozhodnete pro objednání jazykového pobytu je potřeba, abyste se pořádně informovali, co všechno uvedená cena zahrnuje. Ve většině případů jsou započítány náklady na školné a ubytování. Ceny kurzů se příliš neodlišují. Připravte si průměrně 15 000 korun na týden. Cena za dopravu se obvykle platí zvlášť. V poslední době jsou hodně oblíbené pobyty v USA nebo Austrálii. V těchto případech je cena letenky dosti podstatnou částí celkových výdajů. Příjemné je zjištění, že v rámci studijního pobytu dostaneme také studentské pracovní vízum, které nám zabezpečí až 20 hodin legální práce týdně. Neočekávejte žádnou prestižní práci, ale měli byste si vydělat na tolik, aby se vám vrátili náklady pobytu.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob učení cizí řeči, pamatujte na oblíbené přísloví: “Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem.“
Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.