Epidemie MERS v Jižní Koreji vypukla v květnu a od té doby v zemi zabila 36 lidí. Jihokorejci se kvůli obavám z nákazy začali vyhýbat pobytu v rušných veřejných prostorách, což vedlo například k poklesu maloobchodních tržeb. Velké množství zahraničních turistů navíc zrušilo plány na návštěvu Jižní Koreje.
\"Místní spotřeba se vrací k normálu, bude ale ještě určitou dobu trvat, než se na dřívější úrovně vrátí také cestovní ruch,\" uvedl jeden z představitelů centrální banky citovaný agenturou Reuters. Pokles cestovního ruchu způsobený obavami z onemocnění MERS podle centrální banky sníží celoroční hospodářský růst o 0,1 procentního bodu.
Soukromá spotřeba se ve druhém čtvrtletí snížila o 0,3 procenta, což představuje nejprudší pokles za poslední rok. Zemědělská produkce se kvůli suchu propadla dokonce o více než 11 procent, což představuje nejprudší tempo od roku 1990.
V meziročním srovnání se HDP Jižní Koreje ve druhém čtvrtletí zvýšil o 2,2 procenta. Centrální banka předpokládá, že v celém letošním roce hospodářský růst dosáhne 2,8 procenta. Vládním cílem je přitom tříprocentní tempo růstu.
Vláda již v červnu oznámila, že hodlá vynaložit přes 15 bilionů wonů (zhruba 320 miliard Kč) na podporu hospodářského růstu. Centrální banka se v červnu rozhodla pomoci ekonomice snížením základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 1,5 procenta.
Blízkovýchodní respirační syndrom (MERS) do Jižní Koreje zavlekl jeden z místních podnikatelů. Symptomy koronaviru MERS se srovnávají s onemocněním SARS, které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.