Banky čelí v USA žalobě kvůli aukcím vládních dluhopisů

24.07.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 24. července (ČTK) - Více než dvě desítky finančních společností čelí ve Spojených státech žalobě kvůli údajné konspiraci a manipulaci při aukcích vládních dluhopisů. Žalobu podal bostonský penzijní fond State-Boston Retirement System. Je namířena proti primárním prodejcům vládních dluhopisů, kteří mohou obchodovat přímo s centrální bankou, uvedla dnes agentura Reuters.

Penzijní fond tvrdí, že banky si vyměňovaly důvěrné informace o zákaznících a koordinovaly strategii. To jim prý umožňovalo dosahovat vyšších cen u vládních dluhopisů, které prodávaly investorům na aukcích, a současně snižovat ceny, za které tyto dluhopisy nakupovaly. Podle fondu se tak finanční instituce snažily nezákonně obohatit na úkor investorů a porušovaly antimonopolní zákony.

\"Tento systém poškodil soukromé investory, protože museli za dluhopisy platit příliš vysoké ceny. Poškodil rovněž obce a podniky, protože v důsledku těchto manipulací se zvýšily úroky u jejich dluhopisů,\" uvedl zástupce bostonského penzijního fondu Michael Stocker. \"I menší manipulace s cenami vládních dluhopisů může mít obrovské následky,\" dodal.

Obvinění se týká celkem 22 firem, včetně společností Merrill Lynch, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan Chase & Co a UBS. Některá média již v červnu informovala, že americké ministerstvo spravedlnosti prošetřuje podezření na nezákonné dohody při aukcích vládních dluhopisů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK