Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru zisk až 1,64 miliardy USD. Údaj o zisku nezahrnuje změnu hodnoty zásob a mimořádné položky. Firma dodala, že kromě nákladů na urovnání sporu se do výsledků promítají pokračující nízké ceny ropy a plynu, nižší příspěvek od ruské firmy Rosněfť a mimořádné náklady kvůli nepokojům v Libyi. BP patří mezi největší zahraniční investory v ruském ropném sektoru díky svému podílu 19,75 procenta v ruské ropné jedničce Rosněfť, kterou ovládá stát.
Společnost ve čtvrtletí zaúčtovala před zdaněním 9,8 miliardy USD jako náklady na urovnání sporu kvůli úniku ropy, který byl jednou z nejhorších ekologických katastrof v americké historii.
Situace na trhu je nyní pro ropné firmy velmi obtížná a nejistá. Ceny ropy ve druhém čtvrtletí v průměru činily 60 dolarů za barel. Proti prvnímu čtvrtletí sice stouply o zhruba pět dolarů, loni však průměrná cena činila 110 dolarů. Pokles cen ropy má negativní dopad nejen na zisky firem, ale také snižuje investice do výzkumu.
BP uvedla, že divize rafinace a prodeje si vedla dobře, zatímco divize průzkumu a těžby vykázala opět slabé výsledky. Zisk divize rafinace a prodeje se zvýšil na 1,63 miliardy USD z loňských 933 milionů USD. Naopak zisk divize průzkumu a těžby prudce klesl na 228 milionů USD z 4,05 miliardy USD.
BP se na počátku tohoto měsíce dohodla s americkými úřady, že zaplatí 18,7 miliardy dolarů za urovnání škod způsobených při havárii z roku 2010 spojené s únikem ropy do vod Mexického zálivu. Při explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu před pěti lety zahynulo jedenáct lidí a do moře následně uniklo několik milionů barelů ropy. Havárie v oblasti ochromila rybolov a turistický ruch a způsobila vážné ekologické škody. Celkem BP vyplatila doposud na odškodném 54,6 miliardy USD.