\"Členství v ESA je pro ČR hlavním nástrojem, jak ovlivňovat a rozvíjet kosmické aktivity a účastnit se kosmických projektů. Právě v ESA je v současné době prováděn téměř veškerý evropský výzkum a vývoj týkající se kosmických aktivit, který vede k přípravě prototypů a budování plně provozních systémů,\" uvedlo v materiálu ministerstvo. Podle něj se Česku příspěvky do výzkumu vesmírných technologií vrátí například formou zaměstnanosti v tuzemských firmách zabývajících se vývojem technologií využitelných ve vesmíru.
Výzkum ESA se týká mimo jiné družicové navigace, družicové telekomunikace, pozorování Země a vývoje nosných raket. V Česku se na uhrazení příspěvků skládají ministerstva školství a dopravy. V letošním rozpočtu počítá resort školství s příspěvkem 285 milionů korun a ministerstvo dopravy, které je gestorem oblasti kosmických technologií, přispěje 90 miliony korun.
Evropská kosmická agentura byla založena v roce 1975 s cílem navrhovat a realizovat Evropský kosmický program. Cílem ESA je prohloubit znalosti o planetě Zemi, Sluneční soustavě i celém vesmíru. Nyní ESA má 20 členských států a zaměstnává přes 2000 specialistů. Její ústředí sídlí v Paříži. Součástí ESA je i agentura GNSS zabývající se vývojem evropského satelitního systému Galileo, jejíž sídlo se nachází v Praze.