Co odvádíme státu?

15.02.2005 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Pro mnohé jsou daně pouze pojmem nebo položkou ve výplatní pásce, kterou poctivě odvádíme státu. Dneska se vám pokusíme odpovědět na základní otázky z daňové problematiky, které nám zůstávají dobře utajené.

Téma týdne: Podáváme daňové přiznání

Do konce měsíce března se všichni ekonomický aktivní občané budou zabývat daňovými povinnostmi. Pro mnohé z nás je tato problematika jednou velkou neznámou. Pokud se chceme informovat o základních pojmech, nejlepší je prostudovat si zákon. Není to ale jednoduchá cesta. Pochopit kostrbaté právnické obraty je oříškem pro většinu lidí. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že se vám dneska pokusíme přiblížit tuto problematiku. Zjistěte si rozdíl mezi poplatníkem, plátcem nebo různými druhy přiznání.

Kdo má jakou daňovou povinnost?

Neomezenou daňovou povinnost na území České republiky mají fyzické osoby, které zde mají bydliště nebo se tady obvykle zdržují. Pod pojemem „obvykle se zdržovat“ chápeme pobyt v délce alespoň 183 dnů v roce. Neomezenost daňové povinnosti spočívá v tom, že se vztahuje na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky i zahraničí. Tyto osoby jsou rezidenti.

Mezi nerezidenty zařazujeme ostatní poplatníky, kteří nemají v České republice bydliště a ani se zde obvykle nezdržují. Jejích daňová povinnost se vztahuje jen na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky.

Poplatník a plátce jsou dva pojmy, které jsou velice často zaměňovány. Pro vysvětlení si uvedeme, že poplatník je osoba, jejíž příjmy, majetek nebo úkony jsou přímo podrobeny dani. Plátcem daně z příjmů fyzických osob se rozumí osoba, která pod vlastním majetkovou odpovědností odvádí správci daně daň vybranou od poplatníků nebo sraženou poplatníkům.

Dvě hlavní skupiny poplatníků daně z příjmů fyzických osob jsou OSVČ a zaměstnanci. Dílčí základ daně osob samostatně výdělečně činných je upraven v § 7 zákona o dani z příjmů.. Zahrnuje se do něho příjem z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, definovan jako příjmy z podnikání, nebo příjmy z z jiné samostatné výdělečné činnosti, pokud nepatří mezi příjmy ze závislé činnosti. Poplatník daně z příjmů ze závislé činnosti nebo příjmů z funkčních požitků je označován jako zaměstnanec. Osoba, která zaměstnanci vyplácí příjmy ze závislé činnosti nebo z funkčních požitků, tedy plátce daně z příjmů ze závislé činnosti nebo příjmů z funkčních požitků, je pro účely zákona o daních z příjmů nazývaná zaměstnavatel. Může to být jak fyzická, tak osoba právnická.

Kdy a co podat?

V obecné rovině rozlišujeme daňová přiznání či hlášení na:

  • řádné, tj. takové, které je nebo má být podáno v zákonném termínu,
  • opravné, kterým se rozumí takové daňové přiznání či hlášení, kterým se upravuje řádné daňové přiznání nebo hlášení, a je podáno ještě před uplynutím zákonného termínu pro podání.
  • dodatečné, kterým se rozumí přiznání či hlášení podané po uplynutí zákonného termínu.

Povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob má každá fyzická osoba, jejíž roční příjmy, které jsou předmětem daně, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené, nebo z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby. Dále podává přiznání fyzická osoba, vykazuje-li daňovou ztrátu, a to bez ohledu na limit 15 000 Kč.

Daňové přiznání není povinen podat poplatník za předpokladu, že jeho příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků:

  • jsou pouze od jednoho, a nebo postupně od více plátců včetně doplatků mezd od těchto plátců,
  • poplatník neuplatňoval odečet úroků na bytové potřeby z hypotečního úvěru banky, popřípadě z jiného úvěru poskytnutého bankou v souvislosti s hypotečním úvěrem
  • poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani
  • vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň zvláštní sazbou daně, nemá jiné příjmy podle § 7 a 10 vyšší než 6 000 Kč

Dále přiznání nepodává ani poplatník, jemuž plynou pouze příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků ze zahraničí, které jsou podle § 38f vyjmuty ze zdanění.

Daňové přiznání

Rozlišujeme dva druhy daňových přiznání pro fyzické osoby. Jedná se o formuláře typu A a B.
Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob typu A za zdaňovací období (kalendářní rok) je určené pro poplatníky mající příjmy pouze ze závislé činnosti a z funkčních požitků ze zdrojů na území České republiky
Daňové přiznání typu B je určeno poplatníkům daně z příjmů fyzických osob podle zákona a slouží jako přiznání k dani z příjmů, které jsou předmětem daně, tj. příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků (§ 6 zákona), z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7 zákona), z kapitálového majetku (§ 8 zákona), z pronájmu (§ 9 zákona) a z ostatních příjmů (§ 10 zákona) plynoucí ze zdrojů na území České republiky i ze zdrojů v zahraničí.

Daňová problematika je velice náročná a pochopení jednotlivých pojmů vyžaduje spoustu času. Nejen z tohoto důvodu jsme pro vás připravili sekci Daně, ve které se dozvíte spoustu dalších užitečných informací.

Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.

Autor článku

Nadja Fehimovič  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky