Údaje signalizují, že Saúdská Arábie a další klíčoví členové kartelu jsou navzdory nízkým cenám nadále odhodláni bránit svůj podíl na trhu. Těžba OPEC podle průzkum stoupla na 32,01 milionu barelů z červnových 31,87 milionu barelů denně.
Na trhu již delší dobu panuje převis nabídky nad poptávkou. OPEC navíc od loňského listopadu, kdy se rozhodl bránit svůj tržní podíl před rostoucí těžbou konkurence, zvýšil produkci o zhruba 1,7 milionu barelů denně. Ceny ropy během července klesly o více než 15 procent a za uplynulý rok se propadly zhruba o polovinu.
Podle některých analytiků se již ale objevují známky toho, že snaha OPEC odradit konkurenty s vyššími těžebními náklady od rozšiřování produkce začíná přinášet úspěchy. \"Domníváme se, že ceny ropy by se měly v blízké budoucnosti stabilizovat. Jsme přesvědčeni, že strategie zemí OPEC se začne vyplácet a těžba mimo kartel zpomalí,\" uvedl analytik Eugen Weinberg ze společnosti Commerzbank.
Generální tajemník OPEC Abdalláh Badrí dal ve čtvrtek najevo, že kartel svou strategii obrany tržního podílu nehodlá měnit. OPEC podle něj předpokládá, že dalšímu poklesu cen ropy zabraní rostoucí poptávka, a v příštím roce počítá s větší rovnováhou mezi nabídkou a poptávkou. Trh podle Badrího dokáže vstřebat i nárůst dodávek z Íránu.
Teherán tento měsíc uzavřel se světovými mocnostmi přelomovou dohodu o omezení íránského jaderného programu. Otevírá se tak cesta k uvolnění mezinárodních sankcí uvalených na Írán, a posléze i ke zvýšení dodávek íránské ropy na trh.