\"V prvních měsících roku 2014 měla DEZA stabilní dodávky surovin, díky nimž byly plně využity výrobní kapacity všech výrobních provozů. To se odráželo na dobrých hospodářských výsledcích zcela srovnatelných s nejlepšími roky. Ke konci roku však došlo k obratu tohoto trendu. Dodávky suroviny se snížily, nedařilo se naplňovat výrobní kapacitu, což v kombinaci se snížením cen hlavních produktů mělo vliv na snížení hospodářského výsledku,\" uvedl Průša.
Chemičce loni vzrostl zisk před zdaněním na 741 milionů korun, o rok dříve činil 601 milionů korun. Tržby podniku zůstaly na stejné úrovni roku 2013, a to 10,2 miliardy korun.
Asi 60 procent produkce chemičky jde na export, na tržbách se podílel 6,6 miliardy korun. DEZA nejvíce vyváží do Německa, Polska a Itálie. Chemička zpracovává dehet a surový benzol. Z těchto dvou základních surovin, které vznikají při koksování černého uhlí, vyrábí speciální aromatické chemické látky, které se dále využívají na výrobu dalších produktů ve stavebnictví a automobilovém průmyslu.
Společnost loni investovala 443 milionů korun, například do výstavby kotle na využití druhotných zdrojů energie na provoze Energetika. Část peněz šla na ekologické investice, výstavbu dalšího odsíření, odprášení a snížení emisí oxidů dusíku kouřových spalin.
DEZA loni zaměstnávala 989 lidí, patří k největším zaměstnavatelům ve Zlínském kraji. Průměrný hrubý měsíční výdělek v chemičce byl loni 31.112 korun. Akciovou společnost DEZA tvoří základní výrobní závod ve Valašském Meziříčí a územně odloučený provoz v Otrokovicích na Zlínsku. V roce 1999 byla DEZA začleněna do vlastnické struktury skupiny Agrofert Holding.