\"Bylo vyloučeno podezření na nebezpečnou nákazu,\" řekl mluvčí správy Petr Pejchal. Podle veterinářů je v horkých dnech zvláště nebezpečná kontaminace vody. V Rokytce ryby pošly po přívalovém dešti, který mohl spláchnout do vody nebezpečné látky z okolí. Letos veterináři šetřili šest případů úhynu ryb, dva během června a července. Polovina z nich souvisí s vysokými teplotami.
Podobně se kvůli vedrům šetří i případy hromadných úmrtí drůbeže. Od počátku roku jich veterináři řešili 15, z toho dvě třetiny v červnu a červenci. Například v Libereckém kraji uhynuly nosnice při přepravě.
Veterináři u úmrtí drůbeže již vyloučili výskyt ptačí chřipky, která sužovala drůbežářské chovy v roce 2007. Nyní se vyskytuje například ve Velké Británii a v sousedním Německu.
Podnikatelé, kteří chovají drůbež, musí veterinářům hlásit poklesy příjmu potravy a vody u zvířat, pokud se sníží o více než pětinu. Podobně je tomu při snížení poklesu v produkci vajec o více než dvacetinu po dobu delší než dva dny, nebo pokud se zvýší úmrtnost tvorů o více než tři procenta týdně.