Čína opět devalvovala domácí měnu, kurz klesl na čtyřleté minimum

12.08.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Šanghaj 12. srpna (ČTK) - Čínský jüan dnes pokračoval v poklesu a vůči americkému dolaru sestoupil až na čtyřleté minimum. V úterý zaznamenala čínská měna nejvýraznější propad za více než dvě desetiletí poté, co čínská centrální banka překvapivě devalvovala její oficiální kurz o téměř dvě procenta. Dnes banka přikročila k devalvaci o dalších 1,6 procenta. Devalvace vyvolává obavy z eskalace měnové války a vede k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům.

Dolar dnes vystoupil na 6,43 jüanu za dolar, tedy nejvýše od srpna 2011. Čínská měna za poslední dva dny klesla na domácím trhu o 3,5 procenta a na světových trzích ztratila téměř pět procent, napsala agentura Reuters.

Čínská centrální banka v úterý snížila střední kurz, od nějž se může tržní kurz každý den odchýlit o maximálně dvě procenta, na 6,2298 jüanu za dolar z pondělní úrovně 6,1162 jüanu. Dnes střední kurz stanovila na 6,3306 jüanu za dolar.

Dolů dnes v důsledku oslabování jüanu zamířily také další asijské měny. Indická rupie se vůči dolaru například propadla na nejslabší úroveň od roku 2013 a indická centrální banka podle obchodníků zahájila devizové intervence na její podporu.

Čína devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu. Někteří analytici upozorňují, že hodnota jüanu by při volnějším měnovém kurzu v posledních měsících klesala, protože růst čínské ekonomiky zpomaluje a Peking musí využívat svých devizových rezerv, aby kompenzoval odliv kapitálu.

Objevila se však podezření, že devalvace by mohla být začátkem dlouhodobého znehodnocování čínské měny zaměřeného na podporu exportu. Čínské ministerstvo obchodu dnes připustilo, že devalvace bude mít na čínský vývoz příznivý vliv.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes označil snahu Číny poskytnout tržním silám větší roli při tvorbě kurzu domácí měny za vítaný krok. \"Větší flexibilita měnového kurzu je pro Čínu důležitá v době, kdy se země snaží zajistit tržním silám rozhodující roli v ekonomice a kdy se rychle začleňuje do globálních finančních trhů,\" uvedl MMF.

Devalvaci čínské měny nicméně odsoudili američtí zákonodárci z řad republikánů i demokratů. Řada amerických politiků a podniků si dlouhodobě stěžuje, že Čína svou měnu úmyslně podhodnocuje, aby zajistila domácím výrobcům konkurenční výhodu na mezinárodních trzích.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK