Pozor na daňové nedoplatky!

18.02.2005 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Podáváte-li daňové přiznání, dbejte na to, aby veškeré údaje byly vyplněny správně a úplně. Plaťte svoje daně řádně a včas! Exekuce majetku či dokonce střechy nad hlavou je dosti pádným argumentem.

Téma týdne: Podáváme daňové přiznání

Každý daňový subjekt je povinen podat řádné daňové přiznání, tedy takové, v němž vyčíslí svůj daňový základ za dané období a zpravidla také daňovou povinnost. U jednotlivých daní existují samostatné lhůty pro podání, které však mohou být na žádost daňového subjektu prodlouženy (nejdéle o tři měsíce). Tato žádost podléhá správnímu poplatku ve výši 100 Kč.

Oprava daňového přiznání
V případě, že daňový subjekt zjistí určité nedostatky ještě před uplynutím stanovené lhůty, může podat přiznání nové, tedy tzv. opravné daňové přiznání. Původní řádné přiznání se jím nahrazuje a k předchozímu přiznání se nijak nepřihlíží (jako by nebylo podáno).

Podáním ať už řádného či dodatečného přiznání počíná běžet třicetidenní lhůta pro odvolání. Pokud daňový subjekt v této lhůtě zjistí, že ve svém přiznání udělal chybu, může se (ač to nezní příliš logicky) sám proti sobě odvolat.

Dodatek k přiznání
Pokud osoba podávající přiznání zjistí, že jeho daňová povinnost měla být vyšší nebo daňová ztráta nižší, je povinen podat dodatečné daňové přiznání, a to do konce měsíce následujícího po tomto zjištění. V této lhůtě je dodatečná daň také splatná. Toto přiznání lze podat nejdéle do 3 let od konce zdaňovacího období, ve kterém bylo podáno řádné daňové přiznání.

Placení daně
Při placení daní neboli tzv. inkasním řízení může subjekt využít různé způsoby úhrady daně:

  • v hotovosti – na pokladně
  • na účet správce daně
  • kolkovými známkami – tato možnost se týká především poplatků
  • platebními známkami – na základě zvláštního předpisu
  • přeplatkem na jiné dani

Vedle samotných daňových povinností existují ještě další platby, nazývané souhrnně příslušenství daně. Sem můžeme zahrnout:

  • penále – sankční platba za pozdní úhradu daňových povinností
  • pokuty – sankce za neplnění nepeněžitých povinností
  • zvýšení daně – zvláštní druh pokuty udělovaný za pozdní podání daňového přiznání (až do výše 10 % daňové povinnosti)
  • úroky
  • náklady daňového řízení (např. exekuční náklady)

Na žádost daňového dlužníka může správce daně povolit posečkání daně nebo zaplacení ve splátkách. Ovšem dlužník musí počítat s tím, že za dobu posečkání a povolení splátek zaplatí úrok ve výši 140 % diskontní sazby ČNB.

Promlčení nedoplatku
Uplynutím 6 let po roce, ve kterém byl daňový nedoplatek splatný, se právo vybrat a vymáhat promlčuje (pokud je však v této době proveden některý z úkonů směřujících k vymáhání, promlčecí lhůta se ruší a běží šestiletá lhůta nová). Nedoplatky lze vymáhat nejdéle 20 let.

V některých případech může dojít k prominutí daňového nedoplatku (pokud by vymáháním daňového nedoplatku byla vážně ohrožena výživa daňového subjektu nebo osob na jeho výživu odkázaných, atd.). Žádost o prominutí podléhá správnímu poplatku ve výši 200 Kč.

Pozor na exekuci
Pokud z nějakého důvodu nedojde k zaplacení daně, resp. daňový subjekt nesplní dobrovolně své daňové povinnosti, následuje exekuční řízení.

Způsoby daňové exekuce, které může správce daně použít, lze rozdělit na:

  • exekuce administrativní, což představuje přikázání pohledávky, srážku ze mzdy či jiného příjmu
  • exekuce mobiliární – prodej movitých věcí
  • exekuce imobiliární – prodej nemovitostí

Fintrik na závěr:
Plaťte své daňové povinnosti včas! Rozhodně se vám to vyplatí. Daňové exekuce mají v praxi finančních úřadů značnou tradici a v průběhu let minulých pracovníci správce daně získali značné zkušenosti. Vzhledem k tomu, že finanční úřad je v exekučním řízení zároveň oprávněný a vykonavatel, je daňová exekuce na rozdíl od exekuce soudní rychlejší a především efektivnější.

 

Další finanční tipy a triky naleznete www.finance.cz/aktuality

Autor článku

Lukáš Buřík  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky