Ještě před pár lety bylo slovní spojení pomaturitní studium považováno téměř za symbol neúspěchu nepřijatých zájemců o vysokoškolské studium. Zpětně se však začíná ukazovat, že s množstvím nových a v praxi nepoužitelných oborů stoupl i počet absolventů vysokých škol, pro které na trhu práce neexistují pracovní místa. A tak se v poslední době konečně přestalo hledět jen na tituly, ale více se dbá na zjišťování skutečných kvalit uchazečů o práci. Ukazuje se, že pomaturitní studium se vyplácí a už rozhodně nejde o něco podřadného.
Co to obnáší
Pomaturitní studium je intenzivní jazykový kurz, který se vyučuje po dobu jednoho roku. Převahu stále mají anglické jazykové kurzy, lze však najít i jazykovky, které vyučují i další cizí řeči jako například Bohemia Institut v Praze. Studium najdete v nabídkách služeb celé řady jazykových škol, které jsou soukromé, takže studenty přijímají během celého roku. Bez ohledu na název studia o něj projevují zájem absolventi středních škol, vysokoškoláci i lidé se zaměstnáním. Důvodů proč se do tohoto typu studia jazyků pustit je hned několik. Maturanti se snaží vyplnit rok před dalšími přijímacími zkouškami, chtějí zlepšit své jazykové schopnosti před nástupem do práce, anebo si chtějí obor vysokoškolského studia ještě důkladně promyslet a během toho času příliš nezahálet. Vysokoškolští studenti v pomaturitním studiu hledají intenzivní náhradu výuky jazyka, která se jim nedostává na vysoké škole. Lidé z praxe se pak jednoduše touží doučit to, co nyní potřebují nebo chtějí znát.
Výhody pomaturitního studia
-
statut studenta pro čerstvě přihlášené absolventy SŠ
-
udržení studijních návyků
-
zlepšení jazykových dovedností
-
možnost zakončit studium mezinárodně uznávanou zkouškou
-
zvýšení šance k přijetí na VŠ nebo do zaměstnání
-
výuka 20 hodin týdně
-
možnost kombinace jazyků i složení více zkoušek během roku
Studium, které za to stojí
Právě intenzita ročního studia, které probíhá každé všední dopoledne nebo odpoledne, je to, co na něm zájemce láká asi nejvíc. Během jednoho roku se totiž i úplný začátečník může vypracovat na pokročilého studenta. Člověk s počáteční úrovní A1 může v závěru studiu dosáhnout až úrovně B2, což je opravdu výrazný pokrok. Ve srovnání s běžným studiem jazyků na středních školách jde o třikrát až čtyřikrát rychlejší způsob učení. Absolventi středních škol navíc uvítají fakt, že díky půldennímu režimu jim zbude dost času na práci, brigádu, cestování nebo například dobrovolnickou činnost. K nevýhodám pomaturitního studia patří především školné, které je potřeba na celý rok zaplatit. Většinou se pohybuje kolem třiceti tisíc, některé jazykové školy nabízejí toto studium řádově o tisíce levnější. Platba studia se v mnoha případech řeší i splátkami, aby byl tento způsob vzdělání přístupný každému. Dvě splátky například nabízí jazyková škola Akcent International House of Prage.
Podle čeho vybírat pomaturitní studium
V oblasti soukromého vzdělávání je konkurence nebývale vysoká, takže nejtěžším rozhodnutím bude zvolit si vyhovující studium v kvalitní jazykové škole. Při výběru pomaturitního studia se zaměřte především na:
-
úspěšnost studentů u závěrečných zkoušek
-
ohlasy a reference z okolí (ne však pouze z webových stránek školy)
-
poměr českých lektorů a rodilých mluvčích
-
kvalifikaci lektora – certifikáty, praxe
-
cenu, která může a nemusí zahrnovat cenu studijních materiálů nebo poplatek za závěrečnou zkoušku
-
akreditaci školy u Ministerstva školství
-
spolupráci školy se zahraničními školami a institucemi
-
počet studentů ve skupině
-
kvalitu studijních materiálů
-
vybavení školy, používané metody a pomůcky
V případě, že jste nebyli přijati na vysokou školu, ověřte si předem, že vám jazyková škola vrátí celou částku kurzu. Může se totiž stát, že vás vysoká škola zpětně osloví, protože ne všichni přijatí studenti také na školu nastoupí. V tu chvíli jistě rádi uvítáte možnost nastoupit na vysokou a nechat si vrátit peníze zaplacené za jazykový kurz. Vybírejte s rozvahou.