Stavaři již dříve odhadovali, že o práci ve stavebnictví přišlo v minulých letech kvůli ekonomické krizi více než 50.000 lidí. Přitom jen velké firmy s více než 50 lidmi zaměstnávaly na konci loňského roku 80.000 pracovníků. Celkem ve stavebnictví nyní pracuje kolem 360.000 lidí.
Téměř třetina (30 procent) firem má problémy s některými profesemi, 37 procent vnímá nedostatek napříč firmou. \"V českém stavebnictví chybějí technici, strojníci, mostaři, pracovníci kvalifikovaní pro práci na železnici, ale i fasádníci, zedníci, elektrikáři a další odbornosti,\" uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Dodal, že nadpoloviční většina firem (54 procent) není v současnosti schopna zajistit na svou stavbu dostatek subdodavatelů. Třetině (33 procent) ředitelů stavebních podniků pracovníci nechybějí.
Největší problém s nedostatkem pracovníků mají hlavně velké stavební firmy, tvrdí to 78 procent jejich ředitelů. Pouze pětina z nich vyloučila, že by jim chyběly vlastní lidé nebo subdodavatelé (22 procent, respektive 19 procent). Malým a středním společnostem, které mívají dostatečně širokou základnu zaměstnanců, chybějí vlastní lidé v 61 procentech případů.
Nedostatek subdodavatelů pociťují čtyři z deseti (41 procent) společností. Z pohledu zaměření firem není situace nikterak odlišná a odpovídá průměrným výsledkům výzkumu. \"Jednoduše je to tak, že poptávka je vysoká a kapacit, které umí dobře vyrobit, je na trhu nedostatek,\" podotkl ekonomický ředitel Strabag Rail Luboš Tomášek.
Stavebnictví silně zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 do roku 2013 přišli o 443 miliard korun, což je obrat oboru za rok. To se výrazně projevilo i na zaměstnanosti v sektoru. Podle Českého statistického úřadu klesl loni počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně o 4,8 procenta.