Oficiální kurz tenge po rozhodnutí vlády klesl o 26 procent na zhruba 255 tenge za dolar ze středeční úrovně 197 za dolar. V Almaty se dnes dolar podle zpravodaje Reuters prodával za zhruba 263 tenge.
Kazachstán letos do července zaznamenal propad hodnoty vývozu o 40 procent, což je důsledek hlubokého poklesu cen ropy a kovů. Kvůli udržování stabilního kurzu navíc země ztrácí na své nejbližší konkurenty, jejichž měny v poslední době výrazně klesly.
Prezident Nursultan Nazarbajev prohlásil, že jeho země byla nucena jednat. \"Nikdo nemůže stát stranou této (měnové) bouře,\" řekl prezident na setkání s vládními činiteli a šéfy společností. Dodal, že centrální banka vydala od loňského roku na obranu kurzu tenge 28 miliard dolarů (678 miliard Kč).
Přechod na volný kurz přivítali místní firmy ze sektoru těžby ropy a dalších surovin. Analytici však upozorňují, že by to mohlo vyvolat vlnu dalších podobných kroků v regionu a také způsobit neklid mezi běžnými lidmi, kteří zažili tři devalvace od roku 1999, naposledy v únoru 2014. Nazarbajev dnes pohrozil, že policie zasáhne proti \"provokatérům\", kteří by proti kroku vlády protestovali.
Ázerbájdžán, další velký vývozce ropy v regionu, letos v únoru devalvoval svou měnu o 35 procent. Ruský rubl od loňska ztratil zhruba polovinu hodnoty pod tlakem propadu cen ropy a západních sankcí za kroky Moskvy v ukrajinské krizi.
Minulý týden Čína devalvovala kurz jüanu o zhruba tři procenta. Ve středu na to Vietnam reagoval oslabením dongu o jedno procento.
Guvernér kazašské centrální banky Kairat Kelimbetov řekl, že trh by měl dosáhnout rovnovážného kurzu měny během pěti až sedmi dní. \"Není to devalvace, ale přechod na volně plovoucí kurz, kdy trh sám určuje kurz,\" řekl. Dodal, že centrální banka nebude nadále masivně ovlivňovat kurz a měnová politika bude od nynějška založena na cílování inflace.