Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite odepsal 4,27 procenta a uzavřel na 3507,74 bodu. Za celý týden oslabil o 11,5 procenta. Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 4,57 procenta na 3589,54 bodu. Jeho týdenní ztráta dosáhla téměř 12 procent.
Pokles čínských akcií má negativní dopady také na další asijské trhy. Hlavní index burzy v Tokiu Nikkei 225 se dnes propadl o 2,98 procenta na 19.435,83 bodu, a dostal se tak na nejnižší úroveň od letošního května. Za celý týden si odepsal 5,3 procenta, což představuje jeho nejprudší týdenní propad od loňského dubna.
Panevropský index FTSEurofirst 300 vykazoval krátce po zahájení dnešního obchodování pokles o 1,6 procenta. Je tak na cestě k nejprudšímu týdennímu propadu v letošním roce. \"Globální trhy se nacházejí v režimu paniky, protože se zřetelněni ukazuje plný rozsah zpomalování čínské ekonomiky,\" uvedl analytik Angus Nicholson ze společnosti IG.
Průzkum firem Caixin a Markit mezi nákupními manažery ukázal, že pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu dosáhl nejprudšího tempa za šest a půl roku, a to zejména kvůli slabé domácí poptávce a exportu.
\"Přispěje to k dalším obavám ohledně růstu čínské ekonomiky,\" uvedli ekonomové společnosti Capital Economics. \"Nadále se však domníváme, že nálada je v současnosti nadměrně pesimistická a že politická podpora v nejbližších čtvrtletích omezí hospodářská rizika,\" dodali.