Dolar se na ruském trhu prodával za více než 71 rublů, a ruská měna je tak těsně od letošního minima 71,85 RUB z konce ledna. Kurz ruské měny je však stále daleko od rekordního minima ze závěru loňského roku, kdy se kvůli propadu cen ropy a západním sankcím proti Rusku propadl až k 80 rublům za dolar. Ještě loni v létě se pohyboval kolem 33 rublů, v dalších měsících jej ale srážel propad cen ropy, prohlubující se sankce a pád ruské ekonomiky do recese.
Minulý týden rubl ztratil asi pět procent. \"Vzhledem ke všem negativním faktorům kolem rublu pro něj nevidím jiný směr než dolů,\" řekl Reuters Konstantin Kostrub z banky ING Eurasia. \"Pokud (ropa) Brent klesne ke 40 dolarům za barel, může kurz sestoupit na 75 rublů (za dolar),\" dodal. Cena Brentu dnes oslabila až o jeden a půl dolaru na 44 dolarů za barel, nejníže od března 2009.
Ruská centrální banka se v poslední vlně oslabování rublu zatím zdržuje intervencí na devizovém trhu. Analytici se domnívají, že si bude šetřit devizy na horší časy, protože přístup Ruska na západní kapitálové trhy je kvůli sankcím uzavřen a ceny ropy zůstanou v dohledné době nízké.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv o víkendu řekl, že vláda a centrální banka připravují opatření na podporu oslabujícího rublu. Vláda podle něj chce přimět velké vývozce ke zvýšeným prodejům deviz na trhu. Centrální banka ale předtím dala najevo, že jí dosavadní pokles kurzu nevadí a zasáhne jen v případě ohrožení finanční stability.