Každý chce bydlet ve vlastním

21.02.2005 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Postavit dům, zplodit syna a zasadit strom. To jsou známé zásady, které by měl splnit každý muž. Bydlení ve vlastním je již tradičně snem každého z nás. Představy a počínání se ale i v tomto ohledu mohou významně lišit.

Téma týdne: Jak bydlet co nejlevněji

Bydlení je základem pro spokojený život každé rodiny. Už Maslow při tvorbě své pyramidy pamatoval na pocit jistoty a bezpečí. Kde jinde by člověk měl naplňovat tyto potřeby než doma v kruhu jeho nejbližších. Představy o ideálním bydlení se liší individuálně dle povahy a zvyku každého z nás. Při výběru se řídíme různými kritérii. Správná lokalita, cena a kvalita jsou pravděpodobně nejdůležitější předpoklady, které musí splňovat naše vysněná nemovitost.

V dnešní době máme na výběr několik způsobů zajištění bydlení. Mezi ty základní patří především koupě nemovitosti nebo pronájem. Specifickou skupinu představují také obecní nebo družstevní byty. Zvláštností občanů České republiky je to, že většinou chtějí nemovitosti vlastnit a ne si je pouze pronajímat. Například v Německu pouze 44 % občanů bydlí v nemovitosti, kterou mají ve vlastnictví. Z tohoto důvodu se dneska budeme zabývat problematikou pořízení bydlení v osobním vlastnictví.

Výběr vhodné lokality bývá většinou nejednodušší. Každý z nás má už předem stanovené vytoužené místo svého pobytu. Někteří lidé preferují bydlení ve městech, kde jsou mnohem větší možnosti pro různé aktivity. Lepší pracovní uplatnění, galerie, muzea, sportovní střediska, kavárny nebo restaurace jsou jenom část důvodů, proč je město ideálním místem pro život. Smog, hustá dopravní síť, nebo zvýšená kriminalita jsou příčiny, proč si lidé raději vybírají život na venkově. V poslední době je stále populárnější bydlení v příměstských satelitech, které jsou kompromisem mezi jednotlivými variantami.

Kvalita je dalším kritériem, které při koupi nemovitosti zkoumáme. Při výběru se můžeme rozhodnout pro novostavbu nebo starší nemovitost. U novostaveb se předpokládá, že nebudeme nuceni delší dobu provádět žádné další úpravy. Pozor ale na výběr dodavatele. Mnozí lidé bývají nepříjemně překvapeni problémy (vlhkost, neprofesionální provedení), které se objevují již při převzetí nemovitosti. Nebojte se uplatnit reklamaci a vyžadovat nápravu všech nedostatků. Při nákupu starší nemovitosti je situace jiná. Už při nákupu většinou musíme počítat s dalšími finančními prostředky, které budeme muset vynaložit na opravy a rekonstrukce. Tyto investice nejsou zanedbatelné, a proto je dobré se informovat o cenách potřebných úprav, dříve než podepíšeme kupní smlouvu.

Cena je logickým výsledkem všech předešlých kritérií. Lokalita i kvalita jsou zohledněny ve finanční částce, kterou za nemovitost zaplatíme. Všeobecně platí, že čím větší město a lepší kvalita, tím je i cena nemovitosti vyšší.

Zajímavé je, že aktuální nabídka bydlení převyšuje poptávku. Všeobecně by se dalo říct, že bytů v České republice je dostatek, ale ne v požadovaných regionech, struktuře a kvalitě.

V poslední době dochází k poklesu cen panelových bytů. Důvodem jsou vysoké ceny, které se vyšplhaly na tuto úroveň před vstupem do EU. Lidé očekávali, že po květnu 2004 ceny bytů porostou, a proto svoji vysokou poptávkou stanovili ceny bytů nereálně vysoko.

Zajímavá jsou také čísla v oblasti výstavby nových bytů. V roce 2003 v České republice byla zahájena výstavba 36 000 bytů. V prvním až třetím čtvrtletí loňského roku došlo dokonce k dalšímu 7% nárůstu. Z tohoto čísla se třetina bytů stavěla v Praze a okolí. Celkově můžeme tvrdit, že existuje výrazný nepoměr mezi výstavbou v hlavním městě a zbytkem republiky. Vzhledem k faktu, že přece jenom Praha není nafukovací, developerské společnosti míří také do regionů. Vzhledem k rozvoji trhu bydlení v budoucnu se nejspíš dočkáme nových velkých projektů (Central Group, Orco Property & GE Capital, Finep & partners).

Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.

Autor článku

Nadja Fehimovič  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky