Stávka letušek je podle městského soudu nezákonná

25.08.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. srpna (ČTK) - Stávka letušek a stevardů Českých aerolinií plánovaná na tuto středu je nezákonná, uvedl pražský městský soud v předběžném opatření, ve kterém konání stávky zakázal. Podle odůvodnění, které má ČTK k dispozici, pochybila Odborová organizace posádek letadel (OOPL), když zaměstnavateli předala oznámení o stávce, které neobsahovalo všechny náležité údaje včetně seznamu zaměstnanců ochotných stávkovat. Dál se podle soudu hlasování o stávce nezúčastnila potřebná polovina zaměstnanců ČSA.

České aerolinie, které o předběžné opatření soud požádaly, nyní mají třicetidenní lhůtu, aby podaly žalobu na určení nezákonnosti stávky.

\"Odborová organizace sice zaměstnavateli tři dny předem oznámila, že se stávka bude konat, nicméně v tomto oznámení není přesně uvedeno, kdy bude stávka zahájena, přičemž nepostačuje údaj lhůta 26. 8. až 28. 8. 2015. V tomto oznámení nejsou uvedeny vůbec důvody a cíle stávky a počet zaměstnanců, které se stávky zúčastní, a seznamy pracovišť, která nebudou v době stávky v provozu,\" uvedla v usnesení soudkyně Dagmar Stamidisová.

Dále se soudkyně ztotožnila s názorem vedení ČSA, že se hlasování o stávce letušek a stevardů měli účastnit i ostatní zaměstnanci dopravce. Z celkových 829 zaměstnanců by se muselo v případě zákonnosti stávky, účastnit hlasování 415 zaměstnanců a pro vyhlášení stávky by muselo hlasovat alespoň 277 zaměstnanců. Pro stávku se v květnu vyslovilo 200 letušek a stevardů z 211 hlasujících.

S uvedenými důvody odborová organizace nesouhlasí. \"Nemyslím si, že by se na tomto dala postavit nelegálnost stávky,\" řekla ČTK předsedkyně OOPL Petra Posová. Letušky a stevardi plánují stávkovat kvůli své vlastní specifické části kolektivní smlouvy, je proto podle nich irelevantní, aby o platech letušek hlasovali piloti nebo úředníci. To potvrzují i právní stanoviska, která si organizace nechala vypracovat.

Podobné je to i seznamem stávkujících zaměstnanců. Podle Posové nyní žádný zákon nenařizuje podobný seznam stávkujících zaměstnanců předkládat. Odbory navíc nemají od vedení plány denního provozu na dny chystané stávky a nevědí tak, kdo ze zhruba 250 letušek a stevardů má v tyto dny sloužit, dodala.

Důvodem chystané stávky palubních průvodčích bylo únorové snížení mezd, které kromě nich postihlo například i piloty ČSA. Podle vedení ČSA žene letušky do stávky výbor jejich odborové organizace, přičemž většina letušek a stevardů si stávku údajně nepřeje. Hrubá mzda letušek se po únorovém snížení platů meziročně snížila o více než 10.000 korun na 32.300 korun. Jde o průměrnou odměnu v období od února do července a je k ní ještě potřeba přičíst diety a kapesné ve výši 9000 korun, dodaly ČSA.

ČSA loni snížily ztrátu na 631 milionů korun z předchozí téměř miliardy korun při 6,5procentním snížení tržeb na 9,5 miliardy Kč. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK