V konkurenční části aukce se obvykle nabízí 100 procent celkové jmenovité hodnoty emise státních dluhopisů. Prodává se přitom metodou americké aukce, při které jsou odmítnuty objednávky s nižší cenou, než je minimální akceptovaná cena. V nekonkurenční části aukce dluhopisů se nabízí 20 procent emise nabízené v konkurenční části. Cena nekonkurenční části aukce dluhopisů se stanovuje jako průměrná cena z konkurenční části aukce.
Za výsledkem aukce jsou podle středečního vyjádření analytika Komerční banky Marka Dřímala především intervence České národní banky, která kupuje eura a prodává koruny. Tím vytváří přebytek domácí měny, za kterou investoři kupují právě třeba české státní dluhopisy. \"Někteří hráči na trhu sázejí také na možnost snížení sazeb ČNB do záporu. Pak by i dluhopis s výnosem -0,001 procenta byl paradoxně výhodnou investicí,\" uvedl ve středu analytik.
Období záporných výnosů českých dluhopisů by podle Dřímala kvůli pokračování intervenčního režimu ČNB nemělo jen tak skončit. \"Ministerstvo financí by tak mohlo ušetřit stovky milionů korun nákladů na obsluhu státního dluhu,\" odhadl. Jde především o platbu úroků ze státního dluhu, tyto výdaje loni klesly o 2,3 miliardy korun proti roku 2013. Pro letošek čeká ministerstvo další pokles.