Insolvenční správce David Jánošík by dal přednost prodeji celého závodu než prodeji po částech. \"Někdy začátkem září se sejde zvolený věřitelský výbor a rozhodne o způsobu zpeněžení,\" řekl Jánošík ČTK po dnešní schůzi věřitelů.
Do insolvenčního řízení se přihlásilo šest desítek věřitelů s pohledávkami za více než 156 milionů korun. Je mezi nimi například společnost Swiss Forfait s pohledávkou převyšující 60 milionů nebo firmy RWE Energie a Česká spořitelna. Do věřitelského výboru dnes byly zvoleny společnosti Swiss Forfait, Central Aval a Genetrix, které už působily v prozatímním výboru. Návrh na rozšíření výboru o dalšího člena nebyl věřiteli schválen.
Hodnota sklárny byla oceněna na 74 milionů Kč. \"Podnik dlužníka je v současné době stále provozován, stále vyrábí,\" připomněl Jánošík.
Sklárnu postihl propad poptávky za ekonomické krize a kvůli politickým událostem v tradičních odbytištích, především v Egyptě, Íránu a Rusku. Loni navíc vedl snížený objem výroby k havárii výrobního zařízení, které je dimenzováno na vyšší objem skloviny. Reklamace po havárii donutily firmu přepracovat část dodávek na vlastní náklady, což způsobilo výpadek tržeb a vystupňování potíží při financování provozu.
V roce 2013 dosáhla nižborská sklárna, která tehdy zaměstnávala 161 lidí, obratu 103 milionů Kč a její hospodaření skončilo ztrátou 1,9 milionu Kč. Loni měla firma tržby 83 milionů a ztrátu 59 milionů Kč, která byla způsobena propadem výroby kvůli odbytovým potížím i technologické havárii. Od letošního ledna do 1. června utržila zhruba 21 milionů a vykázala ztrátu 18,5 milionu Kč, počet zaměstnanců klesl na 133. \"Hospodaření dlužníka je i v době po rozhodnutí o úpadku ztrátové, dlužník se potýká s propadem tržeb, odchodem některých klíčových zaměstnanců i s dalšími komplikacemi, které přináší provoz podniku v průběhu insolvenčního řízení,\" stojí ve zprávě insolvenčního správce. Pro udržení výroby uzavřel dlužník s věřitelem Swiss Forfait smlouvu o úvěrovém financování do výše deseti milionů korun.
Sklářský rod Rücklů je s výrobou skla spjat už dlouho. Jan Rückl založil svou firmu v roce 1846 v Cyranově Ostrově. Jeho syn postupně vystavěl sklárny ve Včelničce, Skalici a v roce 1903 v Nižboru. Činnost firmy byla ukončena znárodněním v roce 1945 a výroba pokračovala pod značkou Bohemia. V roce 1992 obnovil činnost společnosti Jiří Rückl. Firmu musel koupit, protože stát ji znárodnil na základě Benešových dekretů po roce 1945 a restituce se týkala jen majetku zabaveného po únoru 1948.