Téma týdne: Jak bydlet co nejlevněji
... nezbývá, než se po vlastním bydlení poohlédnout. Pro většinu se pronájem (podnájem) stává jediným řešením bytové situace.
DOBA PRACOVNÍCH UMÍSTĚNEK a s nimi spojených přidělení podnikových nebo státních bytů je ta tam a tak nezbývá, než se poohlédnout po nabídce na trhu s byty a hledat jiná řešení. Prvním impulsem k hledání pronájmu bytu bývá zajímavá nabídka práce. Často v médiích slyšíme, že češi nejsou ochotni se za prací stěhovat a často se na tíživou situaci s byty vymlouváme. Do jaké míry je to naše vlastní chyba a do jaké je to pravda, nechme nyní stranou. Stejně jako platí že ten, kdo chce pracovat si práci vždy najde platí i pravidlo, že ten kdo chce pracovat na určité pozici v určitém městě si může bez problému najít v dané lokalitě bydlení. Problém je s cenou bydlení, resp. s poměrem financí vydávaných za bydlení ku mzdě.
ODSTĚHOVAT SE DO URČITÉ LOKALITY za prací a nevydělat si ani na pronájem je samozřejmě nedobré řešení. Je potřeba velmi dobře zvažovat, co nám trh s nemovitostmi v dané lokalitě nabízí. Je logické, že v místech s dobrými výdělky jsou i ceny bydlení podstatně vyšší. Nabídka je ale také ovlivněna nabídkou práce a místními poměry. Prodavačka v supermarketu nebo noční hlídač si vydělají přibližně stejné peníze v Aši jako v Praze. Obdobné je to i s vysoce kvallifikovanými a specializovanými pracemi. Průměrná mzda programátora je v Česku nad průměrnou celorepublikovou mzdou a tak není pro takto kvalifikovaného zaměstnance zaplatit pronájem v Praze nebo Ostravě.
REGIONÁLNÍ ROZDÍLY zcela jistě existují. Ekonomickou sílu daného regionu můžeme měřit také cenou bydlení. Jiné ceny jsou v Jeseníku, jiné v Brně a zcela jiné samozřejmě v Praze. Podívejme se orientačně na ceny (pod)nájemního bydlení v několika městech. Modelový příklad bude podnájem v družstevním panelákovém bytě 2+1 v Praze, Brně, Ostravě a Pardubicích.
PRAHA je hlavní město republiky a je centrem ekonomického, kulturního, politického i společenského života v Česku. Za prací do Prahy dojíždí mnoho obyvatel z celého středočeského regionu, nebo se do Prahy stěhuje mnoho lidí z celého Česka. Tomu i odpovídají vyšší výdělky a také ceny bydlení
-
Lokalita: Kamýk
-
Vlastnictví: osobní
-
Velikost: 2+1
-
Výměra: 56 m2
-
Situace: 6. patro panelového domu
-
Zařízení: Ano
-
Zálohové platby: 2 500 Kč / měsíc
-
Celková cena pronájmu: 10 000 Kč / měsíc
BRNO je druhým největším městem v ČR. Do velikosti Prahy mu zbývá sice přibližěn milion obyvatel, ale ceny bydlení nejsou až tak odlišné. Výdělky jsou podstatně menší.
-
Lokalita: Kohoutovice
-
Vlastnictví: osobní
-
Velikost: 2+1
-
Výměra: ?
-
Situace: 4. patro panelového domu
-
Zařízení: Částečně
-
Zálohové platby: 2 800 Kč / měsíc
-
Celková cena pronájmu: 8 000 Kč / měsíc
OSTRAVA má problém v kupní síle obyvatelstva, která je podstatně nižší, než by se na třetí největší město slušelo. Trh s podnájemním bydlením je tu zcela odlišný i proto, že je podstatně snažší si byt přímo koupit. Cena bytu 3+1 v panelovém domě je až 4x nižší, než v Praze.
-
Lokalita: Poruba
-
Vlastnictví: osobní
-
Velikost: 2+1
-
Výměra: 54 m2
-
Situace: 3. patro panelového domu
-
Zařízení: Ano
-
Zálohové platby: 2500 Kč / měsíc
-
Celková cena pronájmu: 6 500 Kč / měsíc
PARDUBICE jsou krajským městem, kde je poměrně silná koncentrace zahraničních investorů, přesto je nabídka bydlení poměrně slabá. Ceny jsou pak díky malé nabídce např. proti Ostravě podstatně vyšší.
-
Lokalita: Dukla
-
Vlastnictví: osobní
-
Velikost: 2+1
-
Výměra: 55 m2
-
Situace: 2. patro cihlového domu
-
Zařízení: Ano
-
Zálohové platby: ?
-
Celková cena pronájmu: 8 500 Kč / měsíc + inkaso (celkem cca 10 000 Kč)
Jak je vidět, cenu nájemního bydlení výrazně ovlivňuje nabídka práce a také ekonomická síla regionu.
Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality