Vítkova CPI Group prodá budovu bývalé Živnobanky Číňanům

02.09.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. září (ČTK) - Developerská a investiční skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka se dohodla na prodeji budovy bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě čínské privátní společnosti CEFC China Energy Company Limited. ČTK o tom informoval mluvčí CPI Jan Burian. Cenu budoucí transakce společnosti nezveřejnily. Největší soukromá společnost v Šanghaji chce mít v budově v centru Prahy své evropské sídlo, zůstane v ní i plánované muzeum skla.

Detaily transakce včetně ceny budou předmětem konečných dohod, ty by se mohly uzavřít i v řádu dnů či týdnů. Obě společnosti však už deklarovaly, že budou spolupracovat na přípravě ZIBA Glass Experience Museum.

\"Velmi si vážíme výjimečné architektury i výborného umístění, stejně jako oceňujeme unikátní atmosféru budovy, která dlouhodobě sloužila jako sídlo bankovních institucí. CEFC je finanční společností a rádi bychom na toto dědictví cenné nemovitosti navázali,\" uvedl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo.

Právě Česká republika tak bude hrát významnou roli v plánované expanzi šesté největší čínské soukromé společnosti do Evropy. \"Těší nás, že si představitelé CEFC vybrali pro svoji evropskou centrálu právě Živnobanku, kam jsme si přáli najít takovou společnost, která by prostory mohla odpovídajícím způsobem využít. Důležitá je pro nás i skutečnost, že CEFC se k nám připojí jako partner pro vývoj projektu ZIBA Glass Experience Museum. Dohodu považuji za velký úspěch i příležitost pro další obchodní spolupráci,\" dodal výkonný ředitel CPI Zdeněk Havelka.

Společnost CEFC China Energy Company Limited je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, UAE, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku.

Vítkova CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Je největším majitelem maloobchodních ploch v Česku a druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v tuzemsku. Vlastní také sítě hotelů Clarion či Mamaison. Loni zvýšila čistý zisk o 78 procent na 137,435 milionu eur (zhruba 3,78 miliardy korun).

Budova Živnobanky Na Příkopech vznikla na konci 19. století podle projektu architekta Osvalda Polívky, známého především jako spoluautora nedalekého Obecního domu. Boční průčelí budovy vedlo do Nekázanky, kam byl osazen původní portál z Nostického paláce se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna z první poloviny 18. století. Budova je spojena s protějším domem můstky přes Nekázanku z roku 1909. Později byla přistavěna ještě zadní budova v Nekázance, která v letech 1927 - 28 dostala čtvrté patro podle projektu architekta Jana Žáka.

Na výzdobě Živnobanky se podíleli známí čeští umělci, mimo jiné třeba Mikoláš Aleš, Stanislav Sucharda či Max Švabinský. Dnes je budova kulturní památkou, v letech 1966 - 2005 v ní sídlilo informační středisko Pražské informační služby. CPI Property Group ji za 890 milionů korun získala v roce 2011 od UniCredit Bank. Další půl miliardy korun vložila firma do rekonstrukce budovy a vybudování expozice.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK