\"My potřebujeme, aby ty zahraniční investice, které tady jsou, byly z mnoha různých zemí, protože nikdy úplně bezpečně nevíme, co se v té které zemi stane, a pak třeba by ty investice mohly vyschnout,\" řekl dnes novinářům. \"V 90. letech byla ČR oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo pro korejské firmy, nebo stále ještě je, a teď je prostor pro čínské firmy,\" poznamenal. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že investicím mohlo napomoci i to, že prezident Zeman má čínského poradce ze společnosti CEFC.
\"Čínská CEFC investuje v Česku, jako kdyby vyrazila na víkendový nákup do obchodního centra. Vzhledem k tomu, že nejde o investice na zelené louce, tj. investice do nových výrobních kapacit, nebude jejich krátkodobý a střednědobý dopad na českou ekonomiku nijak patrný. Pokud se ovšem nerozhodne pro výrazné navýšení kapitálu svých nových akvizic v ČR,\" řekl ČTK analytik poradenské firmy Deloitte David Marek. Investice CEFC a Bank of China jsou podle něj předzvěstí příchodu čínského kapitálu do ČR. Mnohé další čínské firmy mohou následovat, zejména do oblastí jako zpracovatelský průmysl a finanční sektor.
Analytik finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda vidí vstup CEFC do českých firem jako pozitivní věc. Naopak možným negativem je podle něj neprůhlednost české pobočky firmy, která vznikla letos v červnu v Praze.
V jejích orgánech figuruje exministr obrany a současný předseda česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík a jeden čínský vyšší manažer společnosti. Jedna ze spekulací na trhu má za to, že firma by nakonec mohla ovládnout České aerolinie, v nichž drží 34 procent akcií právě Travel Service.
\"Není to negativum, ale jistě věc, na kterou je třeba hledět se zvýšenou pozorností, a to zejména kvůli potenciálnímu střetu zájmu pramenícímu z propojení obchodních a politických zájmů,\" podotkl Kovanda. Na druhou stranu vstup CEFC do českých společností podle něj ukazuje na to, že Česko je v Číně vnímáno jako bezpečný trh mající potenciál zvýšit její reputaci.
Čínské firmy přitom v Česku zatím moc neinvestovaly, dosud vytvořily něco přes 1000 pracovních míst. K největší investicím zatím patřily továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka nebo závod státní společnosti Shanghai Maling na výrobu konzervovaného masa na Teplicku.
CEFC, která je největší soukromou společností v Šanghaji, si podle svého prezidenta Čchan Čchao-tuo vybrala Prahu jako sídlo svých evropských aktivit a plánuje je zde další investice ve všech oblastech, včetně cestovního ruchu. Už v týdnu firma informovala o koupi 60 procent fotbalové Slavie, koupi Martinického paláce na Hradčanském náměstí, budovy Živnobanky v Praze a zvýšení podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance z pěti na deset procent. Loni v prosinci podepsal memorandum o spolupráci s CEFC český výrobce luxusního skla Moser, který v dubnu otevřel svoji prodejní galerii v Šanghaji
V letecké firmě Travel Service, která je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku a má významný podíl polského trhu, CEFC získá podle dohody nejprve desetiprocentní podíl. Následovat bude nabytí dalších 39,92 procenta akcií. Základní jmění Travel Service se pak zvýší nejméně o miliardu korun.
Aerolinky dosud patřily do skupiny Unimex Group vlastněné Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem, která podle databáze Prodata držela skrze dceřinou společnost Global Trade Opportunities 36,16 procenta akcií. Stejný podíl měl i podnikatel Roman Vik, zbytek patří cestovní kanceláři Canaria Travel.
Podíl v Pivovarech Lobkowicz získá nově založená společnost LAPASAN, s.r.o., v níž drží většinový 70procentní podíl CEFC. Dvacetiprocentní podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group a deset procent ředitel a spolumajitel pivovarů Zdeněk Radil, který má podle smlouvy právo zvýšit svůj podíl na transakci v případě úspěšného naplňování obchodní strategie pivovarů o dalších deset procent. Radil současně dál zůstane generálním ředitelem pivovarů.
Podle smluv podepsaných v Šanghaji se CEFC zároveň stane strategickým a finančním partnerem Médea Group a vydavatelství Empresa Media, které mimo jiné vlastní TV Barrandov a časopisu Týden. Jejich dosavadní jediný majitel Jaromír Soukup bude partnerem, který bude řídit obchodní, mediální a provozní aktivity společného uskupení.
Tržby Médea Group a vydavatelství Empresa Media loni dosáhly 4,8 miliardy Kč. Empresa Media je čtvrtým největším mediálním koncernem v ČR.
CEFC je šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.
ktp mtw fd jpt