Ministrův komentář je zatím nejjednoznačnějším vyjádřením představitele saúdskoarabské vlády, že země musí v některých oblastech šetřit, protože levná ropa jí snížila příjmy, upozorňuje agentura Reuters. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy.
Assaf dodal, že Saúdská Arábie je dobře připravena a je schopna se s propadem cen ropy vyrovnat. Propad cen trvá už více než rok. \"Vytvořili jsme rezervy, snížili veřejný dluh na téměř nulu a pracujeme na snížení nezbytných výdajů se zaměřením na hlavní rozvojové projekty a na budování lidských zdrojů v království,\" prohlásil.
Projekty, které byly schváleny před několika lety a dosud nebyly dokončeny, jsou podle něj ty, které v současnosti nejsou nutné a lze je odložit. Naopak projekty v sektorech jako je vzdělání, zdraví a infrastruktura jsou důležité jak pro soukromý sektor, tak pro dlouhodobý růst celé ekonomiky.
Saúdskoarabská média s odvoláním na své zdroje informují, že vláda nyní v rámci úsporných kroků podrobněji zkoumá snížení dotací u cen benzinu. Podobný krok v srpnu učinily Spojené arabské emiráty, které zdražily benzin o 24 procent. Zdražení benzinu by bylo jednou z největších ekonomických reforem v zemi za poslední roky a je to velmi politicky citlivý krok, protože mnoho obyvatel je na levném benzinu závislých. Rijád by tak zřejmě neučinil tak agresivní krok jako SAE, ale zdražení benzinu by bylo pozvolné.
Podle internetových stránek Mytravelcost.com stojí nyní litr benzinu v Saúdské Arábii 15 amerických centů (necelé čtyři Kč). To je druhá nejnižší cena na světě za Venezuelou. Podle odhadů ekonomů stojí dotované ceny benzinu vládu ročně téměř 30 miliard rijálů (193,7 miliardy Kč).
Mezinárodní měnový fond (MMF) a soukromí analytici spočítali, že Saúdská Arábie by mohla letos kvůli levné ropě hospodařit s rozpočtovým deficitem 120 miliard USD (2,9 bilionu Kč), případně ještě vyšším. Její finanční rezervy dosahují více než 600 miliard USD, což znamená, že zemi několik let nehrozí, že by se ocitla bez peněz.
Assaf ke snížení výdajů neposkytl žádné bližší podrobnosti. Loni v prosinci ministerstvo uvedlo, že zváží výdaje na mzdy státních zaměstnanců. Podle analytiků by však skutečné snížení mezd bylo politicky příliš citlivou záležitostí.
Saúdská Arábie je také zapojena do války v Jemenu, takže bezpečnostní výdaje se zřejmě snižovat nebudou. Tlak bude hlavně na infrastrukturní projekty. Omezen již byl třeba plán na výstavbu fotbalových stadionů po celé zemi a zrušen kontrakt na koupi vysokorychlostních vlaků za 201 milionů USD. V červenci Rijád poprvé od roku 2007 vydal státní dluhopisy, které mají pomoci pokrýt rozpočtový deficit.