Nový zákon o úvěru chce zlepšit kontrolu nebankovních firem

11.09.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. září (ČTK) - Snížit počet nebankovních firem a zlepšit jejich kontrolu by měl nový zákon o úvěru pro spotřebitele, jehož návrh dnes zveřejnilo ministerstvo financí na internetových stránkách vlády. Cílem zákona je podle předkladatele lepší ochrana klientů před možnými neetickými praktikami finančních institucí.

 

Na nebankovním trhu nyní podniká 50.000 firem poskytujících spotřebitelské úvěry. Tento počet je podle MF překážkou účinné kontroly. Česká obchodní inspekce, která nebankovní poskytovatele kontroluje, loni vykonala jen 269 kontrol a uložila pokuty za sedm milionů Kč. Ministerstvo proto nyní požaduje, aby tento trh začala kontrolovat Česká národní banka. Ta bude vydávat povolení k činnosti, o které bude muset každá firma zažádat a v případě provinění ho bude ČNB moci odejmout.

\"Česká leasingová a finanční asociace vítá zpřísnění regulace spotřebitelských úvěrů jako cestu k potírání nekalých praktik. Podporuje i záměr podřídit tento segment finančního trhu dohledu ČNB a odstranit tak dosavadní projevy nahodilosti a dvoukolejnosti v této oblasti,\" uvedl tajemník asociace Jiří Pulz. ČNB nyní dozoruje banky, platební instituce, pojišťovny i směnárny, ale ostatní finanční domy podléhají České obchodní inspekci.

Za sporné považuje asociace navrhované přísné personální předpoklady k poskytování a zprostředkování spotřebitelských úvěrů, včetně požadavku na maturitu či vyšší vzdělání.

Od nového zákona si hodně slibuje ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal, jehož nezisková organizace pomohla již sto tisícům dlužníků. \"Situace je stále neutěšená. Na trhu se pohybuje množství predátorských firem, které doslova loví klienty za každou cenu. Nový zákon mění pravidla k lepšímu,\" řekl. Přidat by prý zákon mohl v pravidlech odpovědného úvěrování. Jde třeba o doložení příjmu, smluvní pokutu a ověřování schopnosti splácet v databázích.

V návrhu zákona některé úvěrové firmy vidí nedostatky, které se týkají zejména vysoké maximální částky pro penále za nesplácení. \"Nový zákon stanoví maximální smluvní pokutu na 70 procent nesplacené půjčky. To je stále moc. Domníváme se, že by tato hranice měla být mnohem nižší, aby měl dlužník možnost svůj dluh splatit a nedostal se do dluhové pasti,\" upozornil mluvčí Provident Finacial Ondřej Holoubek.

Zásadní novinku chystá MF i u hypoték, které ke konci minulého roku mělo téměř 825.000 domácností. Měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy bude možno zdarma splatit až pětinu hypotéky. Za to si dnes banky účtují často vysoké poplatky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy. Zákon také lidem dává 14denní lhůtu na rozmyšlenou, po kterou banka nebude smět zhoršit podmínky nabídky hypotéky.

Zákon nyní ministerstvo poslalo do legislativní rady vlády, na program vlády by se mohl dostat v prosinci. Po jeho schválení Parlamentem by měl vstoupit v účinnost během prvního pololetí 2016. Zákon dává až 24 měsíců na to, aby všechny finanční instituce, které budou chtít půjčovat peníze, mohly od ČNB získat patřičné povolení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK