„Česká republika přešlapuje na místě. O revolučních opatřeních zásadně zvyšujících ekonomickou svobodu se bohužel jen hovoří. Skutečně špatně jsme na tom v oblasti nadměrné regulace podnikání, projevující se zejména ve vysoké míře byrokracie při zakládání firem a zbytečných administrativních nárocích na podnikatele snižující flexibilitu na trhu práce,\" uvedl Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. Problém představuje podle něj i justice.
Slovensko si v indexu pohoršilo ze 45. pozice na 47. místo, kde je společně s Polskem. V první desítce ekonomicky nejsvobodnějších zemí je z evropských zemí Švýcarsko na čtvrtém místě, ze zemí EU Irsko na osmém místě a Velká Británie na desátém místě. USA se umístily na 16. místě.
Index se zveřejňuje od roku 1996. Dnes zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2013. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 157 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.
Vybrané výsledky Indexu ekonomické svobody 2015:
Země 1. Hongkong 2. Singapur 3. Nový Zéland 4. Švýcarsko 5. Spojené arabské emiráty 6. Mauritius 7. Jordánsko 8. Irsko 9. Kanada 10. Spojené království 16. Spojené státy americké 29. Německo 42. Česká republika 47. Slovensko 84. Chorvatsko 99. Rusko 111. Čína 157. Venezuela
Zdroj: CETA - Centrum ekonomických a tržních analýz