\"Naším primárním cílem je mít sídlo skupiny v České republice. Kroky, které jsme prozatím v rámci projektu podnikli, jsou převážně právní a administrativní a nemají faktický dopad na dění ve společnosti,\" uvedl finanční ředitel skupiny Kofola Daniel Buryš.
V souvislosti s přesunem sídla skupiny akcionáři zvažují umístění akcií na pražské burze. \"Aby byl umožněn vstup společnosti k obchodování na Burzu cenných papírů Praha, dokončuje firma prospekt cenného papíru, který bude v nejbližší době předložen České národní bance ke schválení,\" uvedla Musilová.
Přesun sídla holdingu a související převody akcií se podle mluvčí budou dít formou neveřejné transakce, na níž se budou podílet pouze současní akcionáři. Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment, která patří rodině Samarasů, jež značku Kofola po roce 1990 oživila.
\"V rámci této operace nebudou nabízeny žádné akcie k úpisu veřejnosti nebo novým investorům. Případná nabídka akcií novým investorům by se uskutečnila - pakliže se tak společnost a její akcionáři rozhodnou - později, a to buď ve čtvrtém čtvrtletí 2015 nebo v prvním čtvrtletí 2016,\" uvedla Musilová.
Firma už dříve uvedla, že případná nabídka akcií by se mohla skládat z emise nových, nebo prodeje existujících akcií. \"Tato nabídka by se mohla skládat z nabídky akcií na burze v České republice a v Polsku, a to včetně umístění akcií i na varšavské burze,\" uvedla mluvčí.
Kofola má osm výrobních závodů, působí v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. Zaměstnává 2300 lidí, z toho zhruba 700 v Česku.
K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří také ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Chito, Top Topic, Citro Cola. V licenci Kofola vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola a Orangina. Pro ČR a Slovensko je firma výhradním distributorem značek Evian a Badoit a výrobků společnosti Rauch a v Česku dodává obchodům a restauracím také minerálku Vincentka. Nejnovější akvizicí Kofoly je slovinská společnost Radenska.