Načasování růstu úrokových sazeb je klíčové pro finanční trhy, na nich se ale ohledně zahájení tohoto kroku v poslední době nejistota spíše zvýšila. Zatímco v minulých týdnech mírná většina ekonomů čekala zvýšení úroků již dnes, středeční anketa agentury Reuters ukázala, že takových už je méně než polovina.
Fed dával letos opakovaně najevo, že při rozhodování o úrocích bude vycházet hlavně ze situace na trhu práce a z vývoje inflace. Zatímco trh práce se zlepšuje, inflace zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem Fedu a v srpnu spotřebitelské ceny poprvé za sedm měsíců klesly. Skeptici ale především poukazují na nedávné otřesy na globálních trzích, vyvolané zejména signály dalšího zpomalování růstu čínské ekonomiky.
Centrální banka od konce roku 2008 v zájmu podpory ekonomiky drží základní sazbu na jednodenní mezibankovní půjčky na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta. V minulých letech podporoval Fed ekonomiku rozsáhlými nákupy dluhopisů a dalších aktiv, loni ale program nákupů dluhopisů ukončil. Od té doby naznačuje, že se blíží k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006.