Zájem o nové byty, které lidi kupují nejen pro vlastní bydlení ale také jako investici, táhne kromě pozitivní nálady ve společnosti hlavně aktuální výše úrokových sazeb u hypoték. Ředitelé developerských společností se však bojí, aby po dosažení dna nerostly úroky příliš rychle.
\"Rekordní prodeje jsou stimulovány zejména historicky nejnižšími úroky hypoték, výhodnými cenami nemovitostí a příznivým vývojem ekonomiky. Pokud by razantně stouply úroky hypoték nebo výrazněji zpomalila ekonomika, mohl by se růst prodejů zastavit,\" upozornil předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Do příštího roku jsou ale podle něj vyhlídky trhu stále velmi nadějné.
Za kritickou označují developeři tříprocentní hranici. \"Po dosažení této úrovně dojde k výraznějšímu oslabení poptávky, neboť řada kupujících si již nebude moci peníze od bank za tuto zvýšenou sazbu půjčovat, a současný růstový trend se tak zastaví. To ale v nejbližších čtvrtletích určitě nehrozí,\" říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
Také podle partnera odpovědného za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG ČR Pavla Klimenta je poptávka po rezidenčních nemovitostech vysoce citlivá na výši úrokové sazby. \"Současný růst je primárně způsoben extrémně levným financováním. Zvýšení úrokových sazeb zřejmě nenastane izolovaně, ale v kombinaci s pohybem ostatních ukazatelů, primárně inflací nebo směnným kurzem,\" tvrdí Kliment.
Letošní rok je pro developery zatím rekordní. Podle společné statistiky společností Ekospol, Skanska Reality a Trigema se prodalo jen v Praze, která trhu nových bytů v ČR výrazně dominuje, v prvním pololetí 3550 nových bytů, meziročně o čtvrtinu více. Na konci pololetí měli developeři v nabídce dalších 7000 nových bytů připravených k prodeji, jejich celková hodnota podle odhadů Trigemy přesahuje 32 miliard korun. Prodeje pomalu rostou také v ostatních krajích.