Jde o stejný typ padělku, který policie objevila na přelomu ledna a února. Zajistila tehdy několik set padělaných dálničních známek. Podle ministerstva dopravy jde o poměrně zdařilé padělky, které lze od pravých známek odlišit pomocí čárového kódu a gramatických chyb.
Na rozdíl od pravých kuponů jim také vadí slunce a po létě jsou vybledlé. \"Chybí jasný přechod tisku z hnědé do zelené,\" uvedl Stočes. Dají se také snadno sejmout ze skla v celku. \"Chybí tedy ochranný prvek naseknutí, který zabraňuje právě možnosti již vylepený kupón bez poškození odstranit a použít na jiném vozidle,\" dodal Stočes. Na řidiče s falešným kuponem se podle něj pohlíží, jako kdyby jeli bez dálniční známky. Za to mohou dostat pokutu až 5000 korun.
Trestní stíháni hrozí řidičům jen v případě, že by byli distributory. Nikoho takového celníci v Libereckém kraji neodhalili. Řidiči uváděli, že falešné dálniční známky většinou kupovali na benzinových stanicích. Jeden jim dokonce tvrdil, že ji zakoupil na poště. Někteří měli i doklady o zaplacení, z těch se ale nedá poznat, zda jde o totožnou dálniční známku. Na paragonech nejsou kódy dálničních kuponů ani žádná jiná nezaměnitelná identifikace. Poznatky od řidičů ale celníci předávají policistům.
České dálniční známky budou i kvůli zdařilým padělkům od příštího roku vypadat jinak. Dostanou nové bezpečnostní prvky, barevnost i tvar.