Neprojezte celou výplatu!

01.03.2005 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Měsíc co měsíc se snažíme o optimalizaci rodinného rozpočtu. Víte vůbec, že nejvyšší položkou výdajů domácností je nákup potravin? Hledejme tedy společný způsob, jak je co nejúčinněji zredukovat.

Téma týdne: Snižte si rodinné výdaje

Z celkových spotřebních výdajů domácnosti v roce 2003 průměrná rodina vydala dokonce 21.2 % na nákup potravin a nealkoholických nápojů. Na jednoho člena rodiny to vychází na necelých 1500 korun měsíčně. Už tradičně jsou spotřební výdaje nejvyšší položkou v celém domácím rozpočtu, i přestože dochází k pomalému poklesu. Tento jev charakterizuje všechny země bývalého socialistického bloku, ve státech E15 se naopak nejvíce utrácí za bydlení. V České republice rok od roku také pozorujeme rostoucí tendenci těchto nákladů, úrovně států západní Evropy však stále ještě nedosahujeme.Včera jsme se zabývali snížením nákladů na bydlení a dneska se soustředíme na možnou redukci nákladů na potraviny.

Náklady na běžné potraviny je obtížné snížit. Každý musí jíst a už dávnou pryč jsou časy, kdy nám ke štěstí stačily banány dvakrát do roka. Chceme si pochutnávat na delikatesách, které nám chutnají. Kaviár, Camembert nebo na slunci sušená rajčata jsou jenom některé z potravin, které si čas od času chceme dopřát. Svízelná situace nastává až u pokladny. Se zoufalým výrazem sledujeme neustále rostoucí zelená číselka na displeji kasy. V půlce nákupu většinou zjistíme, že nám připravená hotovost nestačí – ještě, že v peněžence máme zázračnou kartu s povoleným debetem! A tato situace se bohužel opakuje týden co týden. Až na konci měsíce v poštovní schránce objevíme výpis z účtu, už cestou ke dveřím začneme sbírat poslední zbytky sil, které nám zůstaly po náročném dnu v práci. Výpis opatrně položíme na stůl, dáme si panáka a s hrůzou otevřeme obálku. Po zjištění nepříjemné skutečnosti s rodinou začneme plánovat škrty ve výdajích a oddálíme dovolenou o další měsíc.

Na co si dát pozor

Základem pro správné plánování rozpočtu rodiny je nenadhodnocovat příjmy a nepodhodnocovat výdaje. Jedna věc je to, co bychom si přáli dělat a jiná to, co doopravdy děláme. Nesmíme též zapomínat na výdaje, které se nám zdají být maličkostí (např. každý den zmrzlina po práci) a přitom se jedná o významné položky snižující naši koupěschopnost.

Při nákupech bychom měli věnovat pozornost slevám a různým akcím. Je dobré sledovat akční ceny, ale nesmíme se dát příliš unést. O 2 koruny levnější jogurty nejsou důvodem, proč si jich koupit dvě plata, když za týden uplyne doba trvanlivosti a my zbytek vyhodíme. V obchodech se nevyplatí podléhat emocím a nakupovat vše, co má označení sleva.

Cesta z města

Na cestu do hypermarketu musíme obětovat minimálně dvě hodiny času. Nákup si naplánujte už doma. Některým se sice chození s papírkem mezi regály může jevit jako přežitek dob minulých, ale věřte, že vám to ušetří spoustu času a hlavně peněz. Bloudění mezi spoustou zboží, které vás láká ať už svým obalem, slevou nebo dárkem,  je nebezpečím i pro ty nejtvrdší povahy. Rozvržení obchodu a umístnění zboží je dokonale marketingově rozpracované a pouze vyčkává další nevinné oběti. Nesmíme také zapomínat na benzin, který během náletů na hypermarkety spotřebujeme. Je dobré si promyslet, zda se nám vyplatí kvůli slevě na utopence jet do obchodu, který se nachází na jiném konci města. Účinek v tomto případě může být kontraproduktivní.

V dnešní době, kdy na nás na každém rohu číhá někdo, kdo nám zaručeně dokáže během pár minut dokonale zkazit náladu, je dobré vyhnout dalším stresovým situacím, kterým lze úspěšně předcházet. Dneska jsme si řekli pár návodů, jak nakupovat a přitom si dávat pozor na přečerpání rodinného rozpočtu. Jak úspěšný v tom budete, záleží pouze na vás.

Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.

Autor článku

Nadja Fehimovič  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky