Ministerstvo financí původně vydávalo od roku 2004 licence na provoz terminálů na dobu až deseti let. Po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013 ale začalo povolení rušit, aby vyšlo vstříc obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat.
Firmy WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, přes které Valenta ovládá Synot, kvůli rušení licencí poslaly na Úřad vlády oznámení o zahájení mezinárodní arbitráže, píše server. Oznámení již bylo podle Lidovky.cz na úřad doručeno, a právě doručením protistraně se považuje spor za zahájený. Příslušný arbitrážní odbor ale serveru zatím doručení zásilky nepotvrdil.
Podle dokumentů k oznámení zahájení arbitráže nebude odškodnění za zmařené investice požadované firmami nižší než miliarda korun. Spíše se ale bude podle serveru jednat o několik miliard.
Valentovy kyperské firmy bude zastupovat právník, který již v minulosti v arbitráži s českým státem v jiném případě uspěl. Podle serveru Lidovky.cz budou za firmami ve sporu stát Jan Paulsson a Georgios Petrochilos z právní firmy Three Crowns. Paulsson uspěl v arbitráži Česka s japonskou bankou Nomura kvůli pádu Investiční a Poštovní banky o 3,5 miliardy korun, kterou stát před deseti lety prohrál.
Valenta ovládá skupinu Synot. Firmu založil s otcem a bratrem v roce 1991. Zpočátku se zaměřila na provozování výherních automatů, nyní podniká i v dalších oblastech. Její vrcholový management sídlí na Kypru. Valenta vedle byznysu vstoupil i do politiky, když byl loni na podzim zvolen senátorem za Uherskohradišťsko.