Plzeň dokončila rozsáhlou modernizaci úpravny vody za 1,1 mld. Kč

29.09.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 29. září (ČTK) - Plzeň dokončila rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci úpravny vody, která přišla na 1,09 miliardy korun včetně DPH. Stavbu podpořila evropská dotace 623 milionů korun a 37 miliony Kč Státní fond životního prostředí. Zajistí občanům kvalitní pitnou vodu zbavenou pesticidů a léčiv. Maximální výkon zařízení je 1000 litrů za sekundu, což bez problémů umožní další rozvoj města, řekl ČTK provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek.

\"Byl zahájen zkušební provoz zařízení, které už může pracovat na plnou kapacitu. Kolaudace je v plánu v březnu 2016,\" uvedl. Technologie v nové úpravně vody, kterou vodárna odebírá z řeky Úhlavy, zachycuje všechny nežádoucí organické látky, tedy obecné látek s obsahem uhlíku, ale také specifické jako stále účinnější a nevyzpytatelnější pesticidy, na něž měla firma do září 2017 výjimku.

Dvouletá investice už je podle Kretka započítaná v současné ceně vodného v Plzni. Provozní náklady zůstanou po dokončení přibližně stejné a dále už se bude zdražovat jen podle vývoje ceny surové vody a inflace. Úpravna vydrží nejméně na jednu generaci.

\"Máme jednu z nejmodernějších úpraven vody a jednu z nejlepších pitných vod v Česku,\" řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

\"Plzeň je jedním z nejúspěšnějších měst v čerpání peněz a ve vodním hospodářství udělala hodně práce. Jen z operačního programu životní prostředí získala kolem 2,5 miliardy korun,\" uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něj bude muset ČR v příštích letech investovat desítky miliard korun, aby se udržela voda v Česku. \"Všechna voda v Česku je v podstatě srážková. Nic nepřiteče a naopak vše od nás odtéká. V Plzni se podařilo realizovat řadu akcí, které směřují k lepšímu hospodaření s vodou,\" vysvětlil.

Při stavbě úpravny byl opraven vtokový objekt na břehu Úhlavy a venkovní nádrž. V ní se může surová voda zdržet až čtyři hodiny, což pomůže kvalitě vody. Veškerá voda se po modernizaci filtruje přes granulované aktivní uhlí, což podle Kretka zcela eliminujeme problémy s pesticidy a s vysokou účinností zachycuje drogy a hormony. Rekonstrukce dále omezila obsah manganu a vylepšila dezinfekci vody. Instalovali jsme ultrafialové zářiče, velmi účinné na odstranění bakterií a virů. Dosud firma odstraňovala tyto mikroorganismy jen ozonizací. Poslední zásadní technologická modernizace úpravny vody byla dokončena v roce 1996.

Podle primátora investovala Plzeň, kde žije asi 160.000 obyvatel, za minulých deset let do vodohospodářské infrastruktury pět miliard korun. Největší akce už má za sebou, ale připravuje další.

Právě kvůli čerpání dotací musí město od ledna 2016 převzít akciovou společnost Vodárna Plzeň, která od roku 1996 patří z 98,3 procenta francouzské skupině Veolia. Podmínkami EU bylo samofinancování systému, zkrácení trvání provozní smlouvy mezi Plzní jako vlastníkem infrastruktury a jejím provozovatelem (Veolií) a byla také předepsaná tvorba ceny vody.

Cena za akcie bude 700 milionů Kč. Vedení města garantuje, že transakce dlouhodobě nezdraží vodné a stočné pro občany a může se zvýšit maximálně o inflaci. Cena vody v Plzni výrazně vzrostla v letech 2011 a 2012 kvůli tomu, aby byl celý vodárenský systém samofinancovatelný. \"Nepočítáme s tím, že by v příštím roce ani v budoucích letech došlo ke zvýšení vodného a stočného,\" potvrdil dnes primátor.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK