Zastavení arbitráže je podle majitele Synotu stále možné

01.10.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. října (ČTK) - Zastavení mezinárodní arbitráže, kterou zahájily kyperské firmy senátora Iva Valenty ovládající sázkovou společnost Synot, je podle Valenty stále možné. Nabídka na jednání od ministerstva financí ale zatím nepadla, řekl dnes ČTK. Firmy zahájily arbitráž kvůli údajným zmařeným investicím za odebraná povolení k provozování videoloterijních terminálů. Podle ministerstva financí požadují nejméně jednu miliardu korun jako kompenzaci.

Ministerstvo už minulý týden označilo nárok kyperských firem za neoprávněný a mluví také o možném zneužití mezinárodní arbitráže českým občanem. \"Ta druhá strana bojuje samozřejmě. To, co vyslala, je úsměvné, ale je to legitimní, takže to nebudu ani kritizovat, ani to nebudu nijak komentovat,\" řekl k tomu Valenta.

Částku, kterou by Valentovy kyperské firmy v arbitráži chtěly získat, ani další podrobnosti Valenta sdělit nechtěl. Podle něj to arbitrážní proces nedovoluje. Vyřešení sporu mimo arbitráž je podle něj ale stále možné. \"Lidé z managementu ani právníci nikdy netvrdili, že by nesedli za kulatý stůl a neřešili to. Vždycky se může jednat,\" uvedl Valenta. Nabídka na jednání ale zatím nepadla a senátor si není ani jist, jestli bude přednesena. \"Je tam pan ministr (Andrej Babiš). Nevím, jestli je to člověk, který jde na dohody,\" poznamenal Valenta.

Upozornil na to, že zástupci kyperských firem dali před zahájením arbitráže ministerstvu rok na nalezení společného řešení. Ze strany státu k tomu ale podle Valenty nebyla vůle. Zástupce firem prý nejprve odmítli na ministerstvu financí přijmout a když se schůzka nakonec uskutečnila, \"jeli zdržovací taktiku a nechali to tak, neřešili to\". \"Prostě jsou tak arogantní, že si myslí, že jsou hodně silní,\" dodal Valenta.

V rozhovoru pro Parlamentní listy Valenta uvedl, že od začátku směřovaly návrhy kyperského managementu k nefinančnímu narovnání. Požadoval po ministerstvu financí, aby nechalo v platnosti všechna řádně vydaná povolení na videoloterijní terminály, jejichž platnost vesměs končí v roce 2017.

Ministerstvo původně vydávalo licence na videoloterijní terminály na dobu až deseti let. Po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013 ale začalo povolení rušit, aby vyšlo vstříc obcím, které chtěly herny vykázat.

Valenta ovládá skupinu Synot. Firmu založil s otcem a bratrem v roce 1991. Zpočátku se zaměřila na provozování výherních automatů, nyní podniká i v dalších oblastech. Její vrcholový management sídlí na Kypru. Valenta loni na podzim vstoupil i do vrcholné politiky, byl zvolen senátorem za Uherskohradišťsko.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK