Nejohroženější jsou Znojemsko, Břeclavsko a Hodonínsko, špatná situace je i na Litoměřicku, Třebíčsku a Lounsku. Studie vznikala od loňského prosince a měla za úkol vytipovat zranitelné oblasti.
\"Tento projekt si neklade za cíl zkoumat nové věci, ale naopak se snaží v maximální míře využít dostupných podkladů, které v současnosti existují, jako například datové podklady, zpracované studie, výsledky výzkumů, metodické, koncepční a legislativní podklady zabývající se výskytem, množstvím a působením vody v krajině,\" řekla ČTK mluvčí úřadu Monika Machtová. Na projektu spolupracují akademici, výzkumné instituce a lidé spadající pod ministerstvo životního prostředí i zemědělství, dodala.
Celkové ohrožení suchem se vyhodnocovalo podle stavu v polovinách vegetační sezóny, podle podílu vysýchavých půd, podílu půdy ohrožené erozí a dalšími kritérii. Zemědělská půda zabírá přibližně 54 procent území Česka.
Ministerstvo zemědělství počítá v příštím roce mimo jiné s novým dotačním programem na udržení vody v krajině, bude podporovat výstavbu, obnovu nebo odbahnění rybníků. Přesné parametry podpory zatím nejsou známy.
Podle rozhodnutí vlády by měla vzniknout státní strategie na boj se suchem do poloviny roku 2017. Premiér Bohuslav Sobotka ale chce, aby základní strategické dokumenty vznikly do konce roku 2016.
Dlouhotrvající sucho a horko letos způsobovalo komplikace po celé zemi, i nyní je většina vodních toků hluboko pod svým běžným průtokem. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat.