Světová banka na základě nového kritéria odhaduje, že v letošním roce bude v extrémní chudobě žít 702 milionů lidí, tedy zhruba 9,6 procenta světové populace. V roce 2012, ze kdy jsou poslední dostupná data, to bylo 902 milionů lidí, tedy 12,8 procenta světové populace.
SB připsala tento sestupný vývoj solidnímu růst rozvíjejících se tržních ekonomik, především té indické, a také investicím do vzdělání, zdravotnictví a sociálního zabezpečení.
\"Tyto odhady nám ukazují, že jsme první generací v lidských dějinách, která může ukončit extrémní chudobu,\" uvedl v prohlášení podle agentury Reuters prezident SB Jim Yong Kim.
Pomalejší růst světové ekonomiky, kolísavost finančních trhů, konflikty, vysoká nezaměstnanost mládeže a důsledky změn klimatu ale podle něj brání dosažení cíle OSN, tedy skoncovat s chudobou do roku 2030.
Zhruba polovina lidí žijících v extrémní chudobě bude podle SB do roku 2020 pocházet z obtížně dosažitelných oblastí a ze států zasažených konflikty.
SB představila mezinárodní práh chudoby v roce 1990. Stanovila jej tehdy na jeden dolar na den. V roce 2008 jej zvýšila na 1,25 dolaru na den. Podle OSN počet lidí žijících v extrémní chudobě od roku 1990 klesl o více než polovinu. V roce 1990 žilo za méně než 1,25 dolaru na den 1,9 miliardy lidí. Letos by to podle OSN mělo být zhruba 836 milionů.