Ministerstvo financí povoluje hlavně provoz interaktivních videoloterijních terminálů, elektromechanických rulet, lokálních loterijních systémů a výherních hracích přístrojů (VHP) v kasinech.
Statistika nezahrnuje výherní hrací přístroje, které na svém území povolují obce. Přestože by o jejich aktuálním počtu měly místní samosprávy resort informovat, často tak nečiní. Ministerstvo o nich proto přesný přehled nemá.
Největší problém z pohledu hazardu představují videoloterijní terminály, do kterých loni lidé v Česku \"naházeli\" přes 58,7 miliardy korun. Na výhrách se jim vrátilo 42,73 miliardy korun, reálně tak prohráli takřka 16 miliard korun. Tato čísla meziročně vzrostla o více než deset procent. Do \"klasických\" automatů VHP vhodili gambleři v roce 2014 o jednu miliardu korun více než o rok dříve, celkem 15,6 miliardy korun. Na výhrách jim automaty vyplatily 13 miliard korun. Další miliardy korun \"spolykala\" ostatní technická hrací zařízení.
Ministerstvo financí na konci loňského roku představilo nový zákon o hazardu, od kterého si slibuje výrazné snížení počtu hracích automatů. Návrh zákona omezuje jejich počet na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Resort chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících tyto přístroje a zdvojnásobit poplatek za jejich umístění. Aktuálně je ve sněmovně jiný návrh na zvýšení zdanění, kvůli obstrukcím opoziční TOP 09 se jeho projednávání výrazně protahuje.