\"Aktuální cenu musíme stanovit v lednu kvůli tomu, že společnost ty tři měsíce žije, nakupuje, dodává a podobně, takže to cash flow se bude měnit a bude se trochu měnit i majetek,\" uvedl. Peníze za akcie dostane Veolie nejdéle do 31. května 2016. Finální cenu bude ještě podle náměstka primátora Pavla Kotase (ČSSD) schvalovat zastupitelstvo; rozdíl může být jen v jednotkách milionů korun.
Město se muselo stát do roku 2016 majitelem Vodárny kvůli čerpání dotací EU, z nichž za posledních deset let získalo přes pět miliard korun. Podmínkami EU bylo samofinancování vodohospodářského systému, zkrácení trvání provozní smlouvy mezi Plzní jako vlastníkem infrastruktury a jejím provozovatelem (Veolií), která byla původně uzavřená až do roku 2017, a také předepsaná tvorba ceny vody.
Vedení města garantuje, že transakce dlouhodobě nezdraží vodné a stočné pro občany. Může se zvýšit maximálně o cenu surové vody a inflaci. Cena vody v Plzni výrazně vzrostla v letech 2011 a 2012 kvůli tomu, aby byl celý vodárenský systém samofinancovatelný. \"Nepočítáme s tím, že by v příštím roce ani v budoucích letech došlo ke zvýšení vodného a stočného,\" uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
Součástí schvalovaného usnesení byla smlouva mezi Plzní a Veolií. \"Tak, aby všechno bylo transparentní a aby zastupitelé věděli, z čeho se cena a jaké jsou parametry, které vážou na první smlouvu z roku 2010,\" uvedl primátor. Město převezme celou firmu s pohledávkami a závazky včetně všech zaměstnanců, techniky i budov. \"Management zachováme. V tento okamžik nejsme připraveni dělat nějaké razantní změny, protože nechceme podnik rozkolísat. Funguje velmi dobře a naším cílem je, aby přešel do majetku města plynule a byl stabilizovaný,\" řekl primátor.
Roční výnosy Vodárny Plzeň jsou kolem 1,25 miliardy korun. Čistý zisk se pohybuje kolem 60 milionů korun.