Elektrárna se nachází na řece Jarlung Cangpo, která je horním tokem řeky protékající dále Indií a Bangladéšem a známé spíše pod názvem Brahmaputra. Od hlavního města Tibetu Lhasa je vzdálena zhruba 140 kilometrů.
Peníze na stavbu poskytla největší čínská elektrárenská společnost China Huaneng Group, která také bude elektrárnu o šesti blocích provozovat. První blok elektrárny začal vyrábět elektřinu již v roce 2011.
Všech šest bloků je nyní dokončeno a připojeno do sítě. Celková kapacita je 510 megawattů a do sítě by měla ročně dodat 2,5 miliardy kilowatthodin elektřiny. To by mělo stačit pro více než 600.000 domácností.
Řeka Brahmaputra je dlouhá 2900 kilometrů, teče jihovýchodně z Tibetu přes Himaláje do severovýchodní Indie, státu Arunáčalpradéš, dále pak do Bangladéše, kde se stéká s Gangou a vlévá do Bengálského zálivu.
Indie již dříve vyjadřovala obavy, zda přehrada na horním toku nenaruší dodávky vody v dalších částech toku. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing dnes uvedla, že obě strany o tomto problému stále jednají.
Tibetská část řeky Brahmaputra byla v energetickém plánu Číny na roky 2011 až 2015 označena za jedno z důležitých míst pro stavbu vodní elektrárny, spolu s řekami Salwin a Mekong, které také tečou do dalších států.
Kapacita vodních elektráren v Číně loni dosáhla 300 gigawattů, uvedla agentura Reuters. Země tak o rok dříve splnila cíl svého pětiletého plánu. Očekává se však, že výstavba nových elektráren v příštích pěti letech zpomalí, protože na trhu je přebytek elektrické energie a jsou problémy s připojováním nových elektráren do sítě.